Перевірка довідок про несудимість в онлайн-режимі

Відтепер на офіційному сайті Міністерства внутрішніх справ України можна перевірити легітимність довідки про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України. За допомогою сервісу можна перевірити довідки видані не пізніше 1 лютого 2017 року.

Нагадаємо, що з 1 лютого територіальні сервісні центри МВС по всій Україні почали видавати Довідки про відсутність судимості. Замовити Довідку можна з вівторка по суботу, у зручний час з 9:00 до 18:00 (у суботу до 16:45), без обідньої перерви та незалежно від місця реєстрації.

Запит на отримання довідки заповнюється безпосередньо у адміністратора територіального сервісного центру МВС, на місці (зразок запиту).

Для отримання Довідки про несудимість: — потрібно звернутися до зручного за місцем розташуванням територіального сервісного центру МВС (адреси на сайті hsc.gov.ua); — заявник під час подання запиту пред’являє посадовій особі територіального сервісного центру МВС документ, що посвідчує його особу, а також надає його копію. Термін дії Довідки не визначається, так як вона надається станом на дату здійснення перевірки.

Надання Довідки здійснюється безкоштовно в строк до 30 календарних днів з дня надходження запиту.

Для швидкого інформування та консультування громадян у сервісних центрах МВС працюють сайт hsc.gov.uaфейсбук-сторінка та телефон для довідок (044) 290-19-88.

 

Територіальний сервісний центр №5147 РСЦ МВС в Одеській області.

Залишки спецпродукції.

Залишки спецпродукції.
Свідоцтва про реєстрацію транс.засобу- 125 шт;
Нові номерні знаки – 77 шт;
Нові номерні знаки на мото – 25 шт;
Нові номерні знаки на причіп- 20 шт;
Посвідчення водія- 100 шт.

 

Територіальний сервісний центр №5147 РСЦ МВС в Одеській області.

Ювілейний пленум з нагоди 30- річчя утворення районної ветеранської організації

 

Сьогодні, 24 березня 2017 року в залі засідань районної ради відбувся ювілейний пленум з нагоди  30- річчя утворення районної ветеранської організації. До голів, працівників ветеранських організацій та гостей зі словами привітань звернулися виконуючий обов’язки голови Лиманської  районної ради Ососкало І.А. та заступник голови Лиманської районної державної адміністрації Коритов О.А. Почесною  грамотою Лиманської районної ради та Лиманської районної державної адміністрації за багаторічну плідну працю, вагомий внесок у розвиток ветеранського руху, турботу про збереження і прищеплення молодому поколінню кращих бойових і трудових традицій старшого покоління були нагороджені:

Бєдний Віктор Семенович голова Визирської первинної ветеранської організації;
Волков Іван Якович фронтовик, учасник бойових дій;
Гавриленко Микола Іванович голова ради ветеранів Лиманської РОВУ;
Галущенко Володимир Ілліч ветеран – фронтовик;
Петров Геннадій Петрович           голова Калинівської первинної

ветеранської організації;

Тєлєгін Олександра Петрівна голову Чорноморської первинної ветеранської організації;
Філіпенко Василь Прокопович ветеран – фронтовик.

DSC01042

Про затвердження Правил розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території населених пунктів Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області

УКРАЇНА
ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ
ЛИМАНСЬКИЙ РАЙОН
КРАСНОСІЛЬСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
РІШЕННЯ
«21» березня 2017 року село Красносілка №595-VІІ
Про затвердження Правил розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території населених пунктів Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області

Відповідно до ст.140 Конституції України, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011р. № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», Красносільська сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Правила розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території населених пунктів Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області (додається).
2. Начальнику загального відділу виконавчого органу Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області забезпечити оприлюднення Правил розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території населених пунктів Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області у новій редакції не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
3. Це рішення набуває чинності через 10 днів з дня його прийняття, але не раніше його офіційного оприлюднення.
4. З дня набрання чинності цим рішенням вважати таким, що втратило чинність рішення Красносільської сільської ради від 31.05.2013 № 507-VI «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд, торгівельних майданчиків та засобів для здійснення підприємницької діяльності на території Красносільської сільської ради». 5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань містобудування, будівництва, земельних відносин, екології та раціонального природокористування (голова Прудніков К.В.).
Сільський голова М.П. Майдебура
Додаток до рішення
Красносільської сільської ради
від 21.03.2017р. №595-VII
ПРАВИЛА РОЗМІЩЕННЯ ТИМЧАСОВИХ СПОРУД
ДЛЯ ПРОВАДЖЕННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
НА ТЕРИТОРІЇ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ КРАСНОСІЛЬСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЛИМАНСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Правила розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території населених пунктів Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області розроблено з метою врегулювання порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, забезпечення прозорості правовідносин між органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання в сфері розміщення тимчасових споруд, забезпечення раціонального використання та збереження територій загального користування, створення належних умов життєдіяльності людини на території Красносільської сільської ради.
1.2. Правила розроблені відповідно до:
1) пункту 42, 44 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
2) ст.10, 13, 14 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»,
3) ч.1 ст.6, ч.1 ст.8, ч.2 ст.22, ч.2,4 ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;
4) Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»;
5) Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»;
6) Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011р. № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»,
7) Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.11.2013 № 537 «Про затвердження Типового договору щодо пайової участі в утриманні об’єкту благоустрою»,
8) Постанови Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 «Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони».
1.3. Дія цих Правил поширюється на всі підприємства, установи і організації незалежно від форми власності та відомчої належності, а також на фізичних осіб, які встановлюють тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності на території населених пунктів Красносільської сільської ради.
1.2. Визначення термінів.
У цих Правилах поняття вживаються в такому значенні:
База даних тимчасових споруд – сукупність інформації щодо розміщених тимчасових споруд, в якій зазначаються відомості про власника тимчасової споруди; тип, функціональне призначення, площу, район та адресу розташування тимчасової споруди; номер, дату видачі та строк дії паспорту прив’язки чи факт розміщення на підставі принципу мовчазної згоди.
Висновок про відповідність намірів – документ дозвільного характеру, в якому встановлюється відповідність намірів розміщення тимчасової споруди комплексній схемі ( за її наявності ), будівельним нормам, вимогам цих Правил.
Договір – договір про пайову участь в утриманні об’єкту благоустрою на території населеного пункту Красносільської сільської ради, який укладається між власником тимчасової споруди та балансоутримувачем території з метою участі суб’єкта господарювання в поточному утриманні об’єкту благоустрою
Замовник – суб’єкт господарювання, який має намір розмістити тимчасову споруду на території загального користування або на земельній ділянці приватної форми власності
Заява про наміри розміщення тимчасової споруди – заява довільної форми, яка подається замовником з метою отримання висновку уповноваженого органу містобудування та архітектури щодо відповідності намірів розміщення тимчасової споруди комплексній схемі ( за її наявності ), будівельним нормам, вимогам цих Правил
Заява про оформлення паспорту прив’язки – заява довільної форми, яка подається замовником з метою оформлення органом містобудування та архітектури паспорту прив’язки для розміщення тимчасової споруди
Комплексна схема розміщення тимчасових споруд — схема розміщення тимчасових споруд на території Красносільської сільської ради або її частині — вулиці (скверу, бульвару, провулку, площі, майдану тощо), мікрорайону (кварталу); текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування тимчасових споруд Об’єкт благоустрою – території загального користування, які використовуються для розміщення тимчасової споруди та прилеглої території
Пайова участь в утриманні об’єкту благоустрою – форма грошової участі власника тимчасової споруди в утриманні об’єкту благоустрою
шляхом укладення договору з балансоутримувачем або органом місцевого самоврядування Паспорт прив’язки – комплект документів, у яких визначено місце встановлення тимчасової споруди на топографо-геодезичній основі М 1:500, схема благоустрою прилеглої території, кольорові фасади споруди, розріз споруди, елементів благоустрою тощо. Пересувна тимчасова споруда – споруда, яка не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей, у якій може бути розміщене торговельне обладнання, низькотемпературний прилавок, лоток, ємність, торговельний автомат, інші пристрої для сезонної роздрібної торгівлі та іншої підприємницької діяльності
Прилегла територія – територія по периметру тимчасової споруди, благоустроєна відповідно до вимог цих Правил, схема якої є невід’ємною частиною паспорту прив’язки Принцип мовчазної згоди – принцип, згідно з яким замовник набуває право на оформлення паспорту прив’язки без отримання Висновку про відповідність намірів та ( або ) право на розміщення тимчасової споруди без прийняття Рішення про оформлення паспорту та без отримання паспорту прив’язки, за умови якщо замовником в установленому порядку подано документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру ( Висновок про відповідність намірів, Рішення про оформлення паспорту ) або рішення про відмову в його видачі не видано або не направлено замовнику Протиправно розміщена тимчасова споруда – тимчасова споруда, розміщена за відсутності діючого паспорту прив’язки, за виключенням випадку розміщення на підставі принципу мовчазної згоди Рішення про оформлення паспорту – документ дозвільного характеру, який є підставою для оформлення та видачі паспорту прив’язки тимчасової споруди замовнику Тимчасова споруда (дали ТС) – одноповерхова споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей та по зовнішньому контуру має площу до 30 кв.м., виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту Група тимчасових споруд – група зблокованих чи не зблокованих тимчасових спор, не більш п’яти штук. Орган містобудування та архітектури – сектор містобудування та архітектури виконавчого органу Красносільської сільської ради, який уповноважений виконувати функції у сфері розміщення тимчасових споруд Утримання об’єктів благоустрою — регулярне проведення заходів щодо запобігання передчасному зносу об’єктів благоустрою, забезпечення нормальних умов їх функціонування, підвищення експлуатаційних якостей та продовження строку служби
1.3. Завдання та повноваження органу містобудування та архітектури.
1.3.1. В сфері розміщення ТС для здійснення підприємницької діяльності діяльність органу містобудування та архітектури є відкритою та публічною. 1.3.2. Орган містобудування та архітектури: – організує розроблення та подання на затвердження Виконавчого комітету Красносільської сільської ради комплексні схеми розміщення та архітектурні типи ТС;
– здійснює утримання та ведення Бази даних ТС – створення, супроводження програмного забезпечення, технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист даних, що в ній містяться;
– здійснює інвентаризацію ТС, а також обстеження і фіксацію дотримання фізичними і юридичними особами вимог Правил розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності; – розглядає заяви про наміри встановлення ТС, заяви про оформлення паспорту прив’язки, внесення змін, переоформлення, видачу дублікату, анулювання, продовження строку дії паспорту прив’язки; – складає Висновок про відповідність намірів розміщення ТС комплексній схемі розміщення ( за наявності ) , вимогам будівельних норм, вимогам цих Правил або надає аргументовану відмову у складанні висновку; – приймає Рішення про оформлення паспорту прив’язки для розміщення ТС або рішення про відмову в оформленні паспорту прив’язки; – оформлює, реєструє та видає паспорти прив’язки на розміщення ТС; продовжує дію, видає дублікати, вносить зміни, призупиняє, анулює паспорти прив’язки;
– складає акти фіксації порушень вимог даних Правил власниками тимчасових споруд;
– надає фізичним та юридичним особам обов’язкові до виконання приписи про усунення порушень цих Правил, контролює виконання цих приписів; – розглядає скарги з питань розміщення ТС, в тому числі на засіданнях виконавчого комітету Красносільської сільської ради в порядку, визначеному Правилами, приймає рішення за результатами розгляду скарг;
– готує та подає в установленому порядку проекти рішень виконавчого комітету Красносільської сільської ради щодо демонтажу протиправно розміщених ТС;
– на підставі відповідних рішень виконавчого комітету Красносільської сільської ради входе до комісії що організовує та здійснює у встановленому порядку демонтаж протиправно розміщених ТС.
1.4. Завдання та функції балансоутримувача.
Балансоутримувач:
– забезпечує економічно ефективне використання місць, що перебувають у комунальній власності, для розміщення ТС;
– розраховує обсяги пайової участі власників ТС в утриманні об’єктів благоустрою та подає на затвердження Виконавчого комітету Красносільської сільської ради,
– укладає з власниками ТС Договори про пайову участь в утриманні об’єктів благоустрою при розташуванні ТС, у випадках, передбачених цими Правилами;
– забезпечує повноту сплати обсягу пайової участі в утриманні об’єктів благоустрою при розташуванні ТС.
2. ВИМОГИ У СФЕРІ РОЗМІЩЕННЯ ТИМЧАСОВИХ СПОРУД
2.1. За функціональним призначенням ТС можуть бути: – ТС для надання побутових послуг; – ТС для продажу квітів та садово-огороднього інвентарю; – ТС для продажу зоологічних товарів; -ТС для продажу тютюнових виробів, алкогольних, слабоалкогольних напоїв; – ТС для продажу хлібобулочних виробів; – ТС для продажу друкованих засобів масової інформації; – ТС для продажу молочної продукції; – ТС для продажу м’ясної продукції; – ТС для продажу книг, поліграфічної продукції, канцелярії; – ТС для продажу ювелірних прикрас; – ТС для продажу іграшок та товарів для дітей; – ТС для продажу (ремонту ) мобільних телефонів, техніки; – ТС – заклади швидкого харчування; – ТС іншого функціонального призначення ( продаж лотерей, ломбарди, шиномонтаж, інше)
2.2. Споруди, які розміщуються відповідно до цих правил, є тимчасовими спорудами та не є об’єктами нерухомого майна.
2.3. Для розміщення тимчасових споруд відповідно до цих Правил оформлення прав на земельну ділянку не вимагається.
2.4. Єдиною підставою для розміщення тимчасових споруд є паспорт прив’язки.
2.5. Термін дії паспорту прив’язки складає не менше одного року. 2.6. Не допускається встановлення тимчасових споруд площею більше 30 квадратних метрів, або групи ТС кількістю більше п’яти. 2.7. Розміщення тимчасових споруд здійснюється: 2.7.1. На землях комунальної власності; 2.7.2. На приватних земельних ділянках – за згодою власника земельної ділянки. 2.8. Розміщення тимчасових споруд забороняється безпосередньо біля фасадів адміністративних і культових будівель, біля пам’ятників, скульптурних та інших елементів оздоблення будинків.
2.9. Під час розміщення тимчасових споруд не допускається пошкодження або знищення зелених насаджень. 2.10. На доступному для огляду місці на тимчасовій споруді повинна бути розміщена інформація про суб’єкта підприємницької діяльності, якому належить тимчасова споруда, строк дії паспорту прив’язки ( інформація про розміщення на підставі принципу «мовчазної згоди» ), функціональне призначення тимчасової споруди. 2.11. Холодильне та інше обладнання, що розміщується поряд з ТС, необхідне для забезпечення санітарних заходів чи дотримання вимог санітарних норм, не потребує отримання будь-якого дозволу. При цьому загальна площа, що займає таке обладнання, не може перевищувати 25% площі цієї ТС, а обладнання має розміщуватися поряд з ТС. 2.12. Дообладнання (переобладнання) приміщень усередині будинків та споруд здійснюється на частині їх площі залежно від функціонального призначення та бажаного місця розміщення ТС, а також комплексної схеми розміщення ТС на підставі договору оренди з власником (користувачем) приміщення будинку, споруди за погодженням з органами державного нагляду, необхідність отримання яких передбачено законами України, з дотриманням будівельних, санітарних та пожежних норм. При дообладнанні (переобладнанні) приміщень усередині будинків та споруд IV або V категорій складності розміщення таких приміщень здійснюється відповідно до комплексної схеми розміщення ТС. Розміщення ТС на території ринку як торговельного об’єкта визначається планувальною документацією території цього ринку або проектною документацією його споруди. 2.13. Для розміщення групи ТС (але не більше п’яти) розробляється єдиний паспорт прив’язки ТС з прив’язкою кожної окремої ТС з відображенням благоустрою прилеглої території та інженерного забезпечення (на топографо-геодезичній основі М 1:500). 2.14. Розміщення ТС під час проведення ярмарок, державних та місцевих святкових, урочистих масових заходів на строк проведення таких заходів здійснюється у порядку, встановленому органами місцевого самоврядування. 2.15. При розміщенні ТС ураховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами. 2.16. Власники (користувачі) ТС зобов’язані підтримувати належний експлуатаційний стан ТС та відповідного технологічного обладнання, що використовується разом з ТС. 2.17. Режим роботи ТС встановлюється суб’єктом господарювання відповідно до законодавства. 2.18. Не допускається встановлення тимчасової споруди з порушенням прав інших осіб.
3. ПОРЯДОК ПОГОДЖЕННЯ НАМІРІВ РОЗТАШУВАННЯ ТИМЧАСОВИХ СПОРУД
3.1. Для погодження намірів розміщення ТС вимогам комплексної схеми ( за наявності ), будівельним нормам, вимогам цих Правил, заявник подає Заяву про наміри розміщення ТС в виконавчий орган Красносільської сільської ради.
3.1.1. В Заяві зазначається функціональне призначення ТС згідно переліку п.2.1 ( якщо функціональне призначення відсутнє в переліку, зазначається «Інше функціональне призначення» із уточненням різновиду товару/роботи/послуги в дужках ), бажана площа ТС, орієнтовна площа прилеглої території, орієнтовна адреса розміщення споруди. В заяві також зазначається, що замовник бере на себе відповідальність за відсутність порушень прав інших осіб внаслідок розміщення ТС та зобов’язання щодо укладання договору про пайовою участь в утриманні об’єкту благоустрою .
3.1.2. До заяви додаються наступні документи:
– графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив’язкою до місцевості;
– реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація, свідоцтво ФО-П).
3.1.3. Цей перелік документів є вичерпним.
3.2. Протягом десяти робочих днів з дня надходження заяви орган містобудування та архітектури складає Висновок про відповідність намірів ( далі – Висновок ), в якому зазначається відповідність намірів розміщення ТС комплексній схемі ( за її наявності ), будівельним нормам, вимогам цих Правил або приймає обґрунтоване рішення про відмову та готує відповідний проект рішення чергового засідання виконавчого комітету Красносільської сільської ради.
3.3. Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
3.4. Рішення про відмову у наданні Висновку має бути обґрунтованим.
3.5. Обґрунтованим є рішення, прийняте з підстав, встановлених даними Правилами або нормами закону із посиланням на відповідний пункт Правил ( закону ) із цитуванням відповідного положення Правил ( закону ). 3.6. У випадку ненадання відмови у встановлені цими Правилами строки заявник набуває право на подання заяви про оформлення паспорту прив’язки у встановленому порядку на підставі принципу мовчазної згоди. 3.7. Заявник має право оскаржити рішення про відмову в реалізації намірів розміщення ТС в судовому порядку. У випадку подання позову дія рішення призупиняється, інші висновки щодо цього місця розташування не затверджуються.
4. ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ПАСПОРТУ ПРИВ’ЯЗКИ 4.1. Для оформлення паспорту прив’язки після отримання Висновку про відповідність намірів розміщення ТС та погоджувального рішення виконавчого комітету Красносільської сільської ради щодо розміщення ТС замовник подає в орган містобудування та архітектури Заяву про оформлення паспорту прив’язки. 4.2. До заяви додаються наступні документи: – схема розміщення ТС; – ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50, які виготовляє суб’єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; – схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб’єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів України»; – технічні умови щодо інженерного забезпечення ( за наявності ), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж; – якщо замовник має намір розміщення споруди на земельній ділянці приватної форми власності, погодження власника (користувача) земельної ділянки чи документи на землекористування ( якщо замовник є власником ( користувачем ) земельної ділянки). Зазначені документи замовником отримуються самостійно. 4.3. За наслідками розгляду документів орган містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів приймає рішення про оформлення паспорту прив’язки або про відмову у його оформленні. 4.3.1. Час, витрачений на підготовку та подачу до органу з питань містобудування та архітектури схеми розміщення ТС, ескізів фасадів ТС та отримання технічних умов щодо інженерного забезпечення (за наявності), схеми благоустрою прилеглої території, не входить в строк підготовки паспорта прив’язки ТС. 4.3.2. Для підготовки паспорта прив’язки ТС містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не надаються. 4.4. Рішення про відмову в оформленні паспорту прив’язки має бути обґрунтованим. 4.5. Обґрунтованим є рішення, прийняте з підстав: – подання замовником неповного пакету документів; – зазначення замовником недостовірних даних в поданих документах; – відсутності Висновку про відповідність намірів (за виключенням набуття права на оформлення паспорту прив’язки за принципом мовчазної згоди); – наявність діючого (зупиненого судом) Рішення про відмову у наданні Висновку про відповідність намірів встановлення тимчасової споруди. 4.6. Відсутність Висновку про відповідність намірів у випадку набуття права на оформлення паспорту прив’язки на підставі принципу мовчазної згоди не є підставою для відмови у прийнятті Рішення про оформлення
паспорту прив’язки. В такому випадку Замовником додаються докази подання Заяви про наміри розміщення ТС для отримання Висновку. 4.7. Після отримання паспорту прив’язки замовник набуває право на розміщення ТС. 4.8. Паспорт прив’язки включає: – схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; – ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС); – технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; – реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним. 4.8.1. Паспорт прив’язки підписується керівником (заступником керівника) органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу Красносільської сільської ради. 4.8.2. При оформленні паспорта прив’язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, непередбачених законом та цими Правилами. 4.8.3. Паспорт прив’язки виготовляється у двох примірниках. Один примірник зберігається у замовника ТС, другий – у відповідному органі з питань містобудування та архітектури. 4.9. Після розміщення ТС замовник подає до виконавчого органу Красносільської сільської ради письмову заяву за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив’язки. 4.10. Відмова в оформленні паспорту прив’язки приймається органом містобудування та архітектури у формі Рішення про відмову в оформленні паспорту прив’язки з підстав, передбачених даними Правилами із зазначенням конкретного пункту Правил із цитуванням. 4.11. У випадку не прийняття Рішення про оформлення паспорту прив’язки або відмови у встановлені цими Правилами строки, суб’єкт господарювання набуває право на розміщення ТС за принципом мовчазної згоди. 4.12. Паспорт прив’язки підлягає реєстрації в журналі реєстрації паспортів прив’язки або електронному журналі органом, який його видав, з подальшим внесенням інформації про ТС до містобудівного кадастру та комплексної схеми розміщення ТС ( за наявності ). 4.13. Паспорт прив’язки видається на безоплатній основі. 4.14. Відхилення від паспорта прив’язки ТС не допускається. 5. ПОРЯДОК УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ ПРО ПАЙОВУ УЧАСТЬ 5.1. Участь в утриманні об’єкту благоустрою в порядку, передбаченому Правилами (Додаток 3 Правил), є обов’язковою з моменту набуття права на
розміщення тимчасової споруди, крім випадків розміщення тимчасової споруди на земельній ділянці приватної форми власності. 5.2. Моментом набуття права на розміщення тимчасової споруди є дата що настає не пізніше третього дня після укладення договору про пайовою участь в утриманні об’єкту благоустрою або перший день набуття права на розміщення за принципом мовчазної згоди. 5.3. Після отримання Висновку про відповідність намірів, рішення виконавчого комітету Красносільської сільської ради щодо погодження намірів щодо розміщення ТС та оформлення паспорту прив’язки ТС замовником укладається договір про пайову участь в утриманні об’єкту благоустрою з балансоутримувачем. У випадку отримання права на розміщення тимчасової споруди за принципом мовчазної згоди замовник має право дізнатись про балансоутримувача, з яким він має укласти договір, шляхом надіслання запиту про отримання публічної інформації до виконавчого органу Красносільської сільської ради або іншим законним шляхом. 5.4. Договір укладається шляхом підписання двох екземплярів між замовником та балансоутримувачем ( Додаток 4 Правил ). 5.5. Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами. Оплата по договору здійснюється з моменту набуття замовником права на розміщення тимчасової споруди. 6. ВИРІШЕННЯ СПОРІВ, ПОВ’ЯЗАНИХ З РОЗМІЩЕННЯМ ТИМЧАСОВИХ СПОРУД 6.1. Для розгляду спірних питань, що виникають в процесі розміщення та експлуатації тимчасових споруд може утворюватися Комісія з розгляду скарг (далі – Комісія ). 6.2. До складу Комісії входять керівник уповноваженого органу містобудування та архітектури, посадові особи юридичного відділу, відділу земельних відносин а також керівник відділу ЖКГ виконавчого органу Красносільської сільської ради. 6.3. На виконання своїх повноважень Комісія має право виходити на місце для огляду місця розміщення споруд та оцінки обставин, здійснювати фотофіксацію тимчасової споруди, складати акти фіксації подій на місці, опитувати мешканців щодо предмету спору, викликати скаржників та власників тимчасової споруди для вирішення спорів, проводити засідання з розгляду скарг, приймати рішення про дотримання або недотримання вимог Правил при встановленні ТС. 6.4. У випадку отримання скарги, пов’язаної з розміщенням тимчасової споруди, Комісією здійснюється вихід на місце для фіксації наявності ( відсутності ) порушення вимог цих Правил. За результатами виходу Комісією складається Висновок щодо наявності/відсутності порушень на момент виходу, копія якого надсилається заявнику протягом 5 днів з дня складення. 6.5. У випадку регулярного надходження скарг щодо однієї і тієї ж ТС ( три скарги протягом 30 днів) Комісія зобов’язана незалежно від результатів
Висновків, складених за фактом виходу на місце, протягом місяця з дня отримання третьої скарги провести засідання з розгляду скарг та прийняти рішення щодо дотримання або недотримання вимог паспорту прив’язки при встановленні ТС. 6.6. На засідання викликається скаржник ( скаржники ) та власник тимчасової споруди шляхом телефонограми або відправленням листа із зазначенням місця та часу розгляду скарги не пізніше ніж за три дні до дати проведення засідання. 6.7. Засідання Комісії є відкритими та публічними. 6.9. Засідання провадиться у наступному порядку: 6.9.1. Першим виступає головуючий комісії з коротким викладенням обставин, зазначених у скаргах; переліком присутніх сторін; оголошенням початку засідання. 6.9.2. Після виступу головуючого право виступу надається скаржникові. Скаржник має право надавати пояснення, клопотання, подавати докази на підтвердження викладених в скарзі обставин ( фотофіксацію, відеоматеріали ), в тому числі шляхом опитування свідків подій, задавати питання власникові тимчасової споруди. 6.9.3. Після виступу скаржника право виступу надається власнику тимчасової споруди. Власник тимчасової споруди має право надавати пояснення, клопотання, подавати докази на підтвердження викладених в скарзі обставин ( фотофіксацію, відеоматеріали ), в тому числі шляхом опитування свідків подій; задавати питання скаржникові. 6.9.4. Якщо засідання провадиться за скаргами різних осіб – процедура, передбачена п.6.8.1 – 6.8.3 провадиться щодо кожного з скаржників. 6.9.5. За результатами проведення засідання та вивчення матеріалів справи Комісія має право: – відкласти засідання з метою виявлення ( уточнення ) обставин на строк не більше ніж 10 днів; – прийняти рішення по суті розгляду спору. 6.9.6. У випадку встановлення порушень вимог Правил щодо встановлення тимчасової споруди, Комісією приймається Рішення про недотримання вимог паспорта прив’язки при встановленні тимчасової споруди або, у випадку не встановлення порушень вимог Правил – Рішення про відмову у задоволенні скарги. 6.9.7. Рішення про недотримання вимог паспорту прив’язки при встановленні тимчасової споруди є підставою для анулювання паспорту прив’язки. 7. ПРОДОВЖЕННЯ СТРОКУ ДІЇ, ВНЕСЕННЯ ЗМІН, ВИДАЧА ДУБЛІКАТУ, АНУЛЮВАННЯ ПАСПОРТУ ПРИВ’ЯЗКИ 7. 1. Підставами для анулювання паспорту прив’язки є: – Недотримання вимог паспорта прив’язки при її встановленні; – Не встановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив’язки;
– Надання недостовірних відомостей в документах, наданих до заяви про оформлення паспорту прив’язки. – У випадку прийняття Комісією Рішення про недотримання вимог паспорту прив’язки при встановленні ТС паспорт прив’язки анулюється протягом 3 днів з дати прийняття рішення. – Не укладання договору щодо пайової участі в утриманні об’єкту благоустрою. – Не виконання умов договору щодо пайової участі в утриманні об’єкту благоустрою. 7.1.2. Після анулювання паспорту прив’язки ТС та розірвання договору пайової участі в розвитку благоустрою населених пунктів відновлення благоустрою замовником є обов’язковим. 7.2. Дія паспорта прив’язки призупиняється за таких умов: – необхідність проведення планових ремонтних робіт на земельній ділянці, на якій розміщена ТС, – з обов’язковим попередженням власника ТС за 1 місяць та наданням тимчасового місця для розміщення такої ТС; – необхідність проведення аварійних ремонтних робіт на земельній ділянці, на якій розміщена ТС, – без попередження. 7.3. У разі проведення балансоутримувачем планових ремонтних робіт або аварійних ремонтних робіт на інженерних мережах власнику ТС надається тимчасове місце для розміщення ТС з перенесенням ТС (у тому числі з перенесенням на попереднє місце) за рахунок балансоутримувача цих мереж у місячний строк (при аварійних роботах – тижневий строк) з дати прийняття рішення (розпорядження, наказу) виконавчим органом Красносільської сільської ради про призупинення дії паспорта прив’язки. На період до надання замовнику тимчасового місця розташування ТС така ТС розташовується в межах місця проведення ремонтних робіт. 7.4. Підставами для відновлення дії паспорта прив’язки ТС є завершення планових ремонтних робіт або аварійних ремонтних робіт. 7.5. Підставами для внесення змін в паспорт прив’язки є зміна реквізитів суб’єкта господарювання. Зміни вносяться органом містобудування та архітектури за заявою власника. 7.6. У разі коли власник (користувач) має намір змінити її естетичний вигляд, він звертається до відповідного органу з питань містобудування та архітектури з письмовою заявою щодо внесення змін до паспорта прив’язки у частині ескізів фасадів. Орган з питань містобудування та архітектури розглядає нові ескізи фасадів ТС впродовж десяти робочих днів з дня подання такої заяви та за відсутності обґрунтованих заперечень керівник (заступник) органу з питань містобудування та архітектури візує нові ескізи фасадів ТС. 7.7. Підставою для видачі дубліката паспорту прив’язки є його втрата або знищення. Видача дубліката паспорту прив’язки здійснюється протягом 7 робочих днів органом містобудування та архітеткури на підставі заяви власника ТС. 7.8. Паспорт прив’язки продовжується на той самий строк, який зазначений як строк його дії при видачі. Продовження строку дії паспорту
прив’язки здійснюється шляхом внесення нової дати дії паспорта прив’язки за умови відсутності підстав для відмови, встановлених Правилами. 7.9. У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив’язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу. 8. ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ 8.1. Всі паспорти прив’язки та інші документи, отримані до набрання чинності даними Правилами діють протягом указаного в них строку. 8.2. Після закінчення строку дії документів, які були підставою для встановлення тимчасової споруди, власник тимчасової споруди має право на продовження дії паспорту прив’язки у встановленому в цих Правилах порядку. Секретар сільської ради Н.Г. Гордузенко
Додаток 1 до Правил розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території населених пунктів Красносільської сільської ради
ПАСПОРТ ПРИВ’ЯЗКИ _______________________________ (назва ТС) Замовник ________________________________________________________ (найменування, П.І.Б., реквізити замовника) Примірник N * ______________ Реєстраційний N _____________ Паспорт прив’язки виданий __________________________________________________________________ (керівник (заступник керівника) органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації) Паспорт прив’язки дійсний до “__” _____ 20___ року Паспорт прив’язки продовжено до “__” _____ 20___ року _________________ _______________ ____________________ (посада) (підпис) (прізвище, ініциали) М.П. Дата видачі ____ ____________ 20____ року
ЕСКІЗИ ФАСАДІВ ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС) М 1:50 ——————————— | | | | | Місце креслення | | | | | ——————————— СХЕМА РОЗМІЩЕННЯ ТС Площа земельної ділянки згідно з документами на землекористування ____ га М 1:500 ——————————— | | | | | Місце креслення | | | | | ——————————— Експлікація: 1) місце розташування ТС; 2) червоні лінії; 3) лінії регулювання забудови; 4) місця підключення до інженерних мереж. Умовні позначення: __________________________________________________________________ _______________ * Паспорт прив’язки складається у 2-х примірниках. Перший примірник надається замовнику, другий примірник зберігається в органі містобудування та архітектури, який видав паспорт прив’язки. —————————————————————— |________ _____________________________________________ | |(підпис) (прізвище, ініціали керівника (заступника) | | підприємства, установи, організації | | розробника) | | | |М.П. | | | |Дата складання ____ ____________ 20____ року | ——————————————————————
Додаток 2 до Правил розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території населених пунктів Красносільської сільської ради ЗАЯВА Заявник (суб’єкт господарювання) ____________________________ Цією заявою повідомляю, що вимоги паспорта прив’язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, виданого ______________ від _____ N _____, виконані у повному обсязі. _________________________________________________________________ (П.І.Б. керівника підприємства, установи, організації або П.І.Б. фізичної особи – підприємця, підпис, дата, печатка (за наявності))
Додаток 3 до Правил розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території населених пунктів Красносільської сільської ради ПОРЯДОК визначення обсягів пайової участі фізичних осіб, фізичних осіб – підприємців або юридичних осіб в утриманні об’єктів благоустрою на території населених пунктів Красносільської сільської ради 1. Загальні положення. 1.1. Цей порядок визначає принципи визначення та обсяг пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення в утриманні об’єктів благоустрою на території населених пунктів Красносільської сільської ради. 1.2. Пайова участь власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення в утриманні об’єктів благоустрою на території населених пунктів Красносільської сільської ради (надалі – пайова участь) є внеском на фінансування заходів з благоустрою (утримання, ремонту та будівництва об’єктів благоустрою), який сплачують власники тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення у грошовому виразі (гривнях). 1.3. Залучені кошти спрямовуються виключно на фінансування заходів з благоустрою на території населених пунктів Красносільської сільської ради (утримання, ремонту, реконструкції та будівництва об’єктів благоустрою). 1.4. Пайова участь в утриманні об’єктів благоустрою залучається з метою: – відшкодування витрат бюджету Красносільської сільської ради на розширене відтворення об’єктів благоустрою; – фінансування заходів з благоустрою Красносільської сільської ради (утримання, ремонту, реконструкції та будівництва об’єктів благоустрою). 1.5. Цей порядок застосовується для визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення, що встановлюються (розміщуються) на території населених пунктів Красносільської сільської ради, в утриманні об’єктів благоустрою, незалежно від їх форми власності та місця розташування.
2. Принципи визначення обсягів пайової участі та фактори, що впливають на її розмір. 2.1.Обсяг пайової участі визначається за принципами: – компенсації витрат бюджету Красносільської сільської ради на розширене відтворення об’єктів благоустрою; – комплексного підходу до розвитку інфраструктури Красносільської сільської ради; – сприяння залученню коштів на фінансування заходів з благоустрою території населених пунктів Красносільської сільської ради. 2.2.Обсяг пайової участі визначається з урахуванням таких факторів: – площа тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності; – площа земельної ділянки, що необхідна для обслуговування (утримання) ТС, літнього торговельного майданчика; – функціонального призначення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення; – базова нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки. 3. Порядок залучення і розрахунок коштів пайової участі в утриманні об’єктів благоустрою та укладення договору. 3.1. Залучення коштів пайової участі в утриманні об’єктів благоустрою та розрахунки її розмірів здійснюються суб’єктом господарювання, який здійснює діяльність щодо утримання об’єктів благоустрою комунальної власності, або балансоутримувачем об’єкта благоустрою на підставі цього порядку та договору щодо пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою. 3.2. Пайова участь в утриманні об’єктів благоустрою сплачується суб’єктами господарювання згідно з договором щодо пайової участі в утриманні об’єктів благоустрою між суб’єктом господарювання, який здійснює діяльність щодо утримання об’єктів благоустрою комунальної власності, або балансоутримувачем об’єкта благоустрою та власником тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення. 3.3. Для укладання договору щодо пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою власник тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення подає суб’єкту господарювання, який здійснює діяльність щодо утримання об’єктів благоустрою комунальної власності, або балансоутримувачу об’єкта благоустрою заяву встановленого зразка, згідно з додатком 1 до цього положення. 3.4. Договір щодо пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою укладається між заявником та суб’єктом господарювання, який здійснює діяльність щодо утримання об’єктів благоустрою комунальної власності, або балансоутримувачем об’єкта протягом трьох робочих днів відповідно до
типового договору щодо пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. 3.5. Для укладення договору щодо пайової участі в утриманні об’єктів благоустрою Красносільської сільської ради суб’єкт господарювання, який здійснює пайову участь в утриманні об’єкта благоустрою, із заявою, додає такі документи:
– копію паспорта та ідентифікаційного коду;
– витяг (довідку) з єдиного державного реєстру фізичної особи-підприємця чи юридичної особи;
– документ, що підтверджує державну реєстрацію юридичної особи, чи фізичної особи-підприємця (виписка з єдиного державного реєстру юридичної чи фізичної особи-підприємця);
– копія Статуту чи Положення (для юридичних осіб);
– довідку про банківські реквізити (у разі наявності);
– довідку органу статистики про включення орендаря – юридичної особи до ЄДРПОУ;
– копію довідки про взяття на облік платника податку (за наявності);
– копію свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість;
– затверджений органом містобудування та архітектури паспорт прив’язки ТС.
3.6. Підставами для розірвання договору щодо пайової участі в утриманні об’єктів благоустрою до закінчення строку його дії є: – звернення суб’єкта господарювання із заявою щодо розірвання договору; припинення підприємницької діяльності суб’єкта господарювання; – недотримання суб’єктом господарювання умов договору щодо пайової участі в утриманні об’єктів благоустрою; – рішення суду. 3.6.1. Після розірвання або закінчення строку дії договору щодо пайової участі в утримання об’єктів благоустрою власник тимчасової споруди повинен здійснити демонтаж тимчасової споруди в 10-ти денний строк. 3.7. Методика розрахунку розміру пайової участі включає: – визначення розміру пайової участі за 1 квадратний метр площі; – визначення площі об’єкта; – визначення коефіцієнту функціонального використання, який залежить від впливу на об’єкти благоустрою. У випадку змішаного функціонального використання об’єкта – наявність декількох коефіцієнтів функціональних використань, для розрахунку розміру пайової участі використовується більший з коефіцієнтів: – визначення терміну, на який встановлюється (розміщується) тимчасова споруда. 3.8. Розрахунок розміру пайової участі:
3.8.1. Розмір пайової участі при встановленні (розміщенні) тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення (за винятком тимчасових споруд для проведення гастрольних, розважальних та рекламних заходів на термін до 10 діб), розраховується за наступною формулою: РПУ = П х Сбв х Кф , де РПУ – річний розмір пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою (грн.); П – загальна площа об’єкта, кв.м; Сбв – базова нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки, грн., з урахуванням економіко-планувальній зоні розташування земельної ділянки; Кф – коефіцієнт функціонального використання об’єкта благоустрою, визначений згідно з п.3.8.2. цього положення;
3.8.2. Значення коефіцієнтів відповідно до функціонального використання об’єкта благоустрою (Кф):
Торгівля:
Продаж хлібобулочних виробів – 1,00
Продаж тютюнових виробів – 2,00
Продаж алкогольних та слабоалкогольних напоїв – 2,00
Продаж інших продовольчих товарів – 1,00
Продаж зоологічних товарів – 1,30
Магазин з продажу шкіри та хутра, ювелірних прикрас – 2,00
Продаж квітів та садово-городнього інвентарю – 1,60
Продаж іграшок та товарів для дітей – 1,00
Продаж книг, поліграфічної продукції та канцелярії – 0,70
Продаж інших товарів широкого вжитку та непродовольчих товарів – 1,50
Послуги:
Для надання населенню побутових послуг – 0,50
Громадські вбиральні – 1,00
Інше функціональне призначення – 1,50
3.8.3. У випадку змішаного функціонального використання ТС, літніх торговельних майданчиків для розрахунку розміру Пайової участі використовується більший з коефіцієнтів. 3.9. Розмір пайової участі при встановленні тимчасових споруд для проведення гастрольних, розважальних, рекламних та інших заходів на термін до 10 діб встановлюється в розрахунку за добу та в залежності від займаної площі об’єкта благоустрою, на якій проводиться захід: – для проведення розважальних заходів (цирк, пересувні зоопарки, тощо):
0,01% від мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством України на час проведення заходів; – для проведення рекламних та інших заходів: 0,05% від мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством України на час проведення заходів; 3.9.1. Загальна сума пайової участі визначається з урахуванням фактичного терміну проведення відповідного заходу (без урахування часу на проведення підготовчих робіт, який не може перевищувати 2 (двох) діб). 3.9.2. Особи, які мають намір на проведення гастрольних, розважальних та рекламних заходів (на термін до 10 діб) з використанням ТС сплачують суми пайової участі в утриманні об’єктів благоустрою єдиним платежем до початку проведення заходу.
3.10. Розмір пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою при встановленні тимчасових будівель і споруд на час проведення загальносільських святкових заходів визначається в залежності від їх функціонального призначення та займаної площі і сплачується єдиним внеском, на підставі укладеного договору за формулою:
РПУ = П х %Мзп х Кф х Т, де
РПУ – розмір пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою на час проведення заходу (грн.);
П – загальна площа об’єкта, кв.м (менш 4 кв.м.);
%Мзп – 10% від мінімальної заробітної плати встановленої законодавством України на час проведення заходу (грн.);
Кф – коефіцієнт функціонального використання об’єкта благоустрою, визначений згідно з п.3.8.2. цього положення;
Т – час розміщення об’єкту торгівлі (доба);
3.11. При проведенні розважальних, спортивних та інших заходів за ініціативою органів місцевого самоврядування їх виконавчого органу та сільського голови пайова участь не сплачується. 3.12. Розмір пайової участі при встановленні (розміщенні) пересувної тимчасової споруди, яка не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей, у якій може бути розміщене торговельне обладнання, низькотемпературний прилавок, лоток, ємність, торговельний автомат, інші пристрої для сезонної роздрібної торгівлі та іншої підприємницької діяльності встановлюється в розмірі 20% на місяць, від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством України на момент підписання договору і сплачується щомісячно (або єдиним платежем за весь термін здійснення такої діяльності) на підставі типового договору щодо пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою.
3.13. Розмір пайової участі (внеску) в утриманні об’єкта благоустрою, визначений в цьому Порядку, не враховує податок на додану вартість, який
нараховується і сплачується додатково відповідно до норм чинного законодавства, та вартість послуг, пов’язаних з вивченням та оформленням документів, необхідних для укладання договору щодо пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою, та вартість комунальних послуг, які надаються платникам пайової участі (внеску).
3.14. Пайова участь сплачується щомісячно рівномірно протягом календарного року, а для суб’єктів господарювання, річний розмір пайової участі яких в утриманні об’єкта благоустрою становить менше 500 гривень, встановлюється порядок розрахунку єдиним платежем.
3.15. У випадку, якщо суб’єкт господарювання самовільно встановив ТС, розмістив літній торговельний майданчик, нарахування обсягів пайової участі проводиться в подвійному розмірі, як компенсація завданих збитків неправомірними діями цього суб’єкта. 3.16. Контроль за своєчасною сплатою пайової участі та виконанням умов діючих договорів про пайову участь здійснюється суб’єктом господарювання, який здійснює діяльність щодо утримання об’єктів благоустрою комунальної власності, або балансоутримувачем. 3.17. Питання визначення розміру Пайової участі, термінів сплати Пайової участі, порядку застосування та обсягів нарахування штрафних санкцій, нормативів, перегляду штрафних санкцій по діючих договорах про пайову участь, строків оплати, зарахування витрат, контролю за укладанням і виконанням договорів та інші питання, не врегульовані даним Порядком, виносяться на розгляд виконкому Красносільської сільської ради для прийняття відповідного рішення. 3.18. Моніторинг та контроль сплати пайової участі здійснюється відділом земельних відносин та комунальної власності виконавчого органу Красносільської сільської ради та сектором містобудування та архітектури виконавчого органу Красносільської сільської ради шляхом перевірки фактичного розміщення та функціонального призначення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення. Секретар сільської ради Н.Г.Гордузенко
Додаток 4 до Правил розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території населених пунктів Красносільської сільської ради
ДОГОВІР
щодо пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою
______________________ ___ ___________ ____ року (найменування населеного пункту)
__________________________________________________________________
(найменування юридичної особи, що є власником тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об’єкта благоустрою державної та комунальної власності)
в особі ___________________________________________________________,
(посада, прізвище, ім’я та по батькові)
що діє на підставі _________________________________________________,
(назва документа, номер і дата видачі)
або _____________________________________________________________,
(прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи – підприємця, що є власником тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об’єкта благоустрою державної та комунальної власності)
що діє на підставі __________________________________________________,
(назва документа, номер і дата видачі)
далі – Замовник, з однієї сторони, і
______________________________________________________________
(найменування суб’єкта господарювання, який здійснює діяльність щодо утримання об’єктів благоустрою державної та комунальної власності, або балансоутримувача об’єкта благоустрою)
в особі __________________________________________________________,
(посада, прізвище, ім’я та по батькові)
що діє на підставі _________________________________________________,
(назва документа, номер і дата видачі)
далі — Виконавець, з іншої сторони (далі – Сторони), керуючись Законом України «Про благоустрій населених пунктів» та іншими нормативно-правовими актами, уклали цей договір (далі – Договір) про таке:
І. Предмет Договору
1.1. Замовник зобов’язується оплатити пайову участь в утриманні об’єкта благоустрою: ___________________________________________,
(назва об’єкта благоустрою)
на території якого розташована ______________________________________,
(найменування тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об’єкта благоустрою, паспорт прив’язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, у разі наявності).
власником якої є Замовник, а Виконавець зобов’язується забезпечити належне утримання прилеглої до зазначеної споруди території.
1.2. Сторони погодилися, що Замовник сплачує пайову участь в утриманні об’єкта благоустрою у розмірі _________________________ гривень. (сума прописом)
Обсяги пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою визначені згідно з рішенням _________________________________________________________
(сільської, селищної, міської ради, номер та дата рішення)
відповідно до пункту 10 частини другої статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
1.3. Замовник здійснює оплату пайової участі у розмірі, установленому в пункті 1.2 цього Договору.
ІІ. Права та обов’язки Сторін
2.1. Виконавець має право вимагати від Замовника своєчасної оплати пайової участі у розмірі, установленому в пункті 1.2 цього Договору.
2.2. Виконавець зобов’язується з урахуванням вимог Правил благоустрою, затверджених рішенням ________________________________,
(сільської, селищної, міської ради, номер та дата рішення)
забезпечити на території, прилеглій до
_______________________________________________________________,
(назва тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об’єкта благоустрою, паспорт прив’язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності у разі наявності).
у межах, визначених схемою благоустрою території:
санітарне очищення та прибирання з дотриманням вимог Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 березня 2011 року № 145, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 квітня 2011 року за № 457/19195;
утримання вулично-дорожньої мережі з дотриманням вимог Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14 лютого 2012 року № 54, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 березня 2012 року за № 365/20678;
утримання зелених насаджень з дотриманням вимог Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року № 105, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 27 липня 2006 року за № 880/12754;
виконання відповідних робіт з утримання об’єктів благоустрою згідно з номенклатурою, наведеною у додатку 5 до пункту 1.8 Порядку проведення ремонту та утримання об’єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23 вересня 2003 року № 154, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 12 лютого 2004 року за № 189/8788.
2.3. Замовник має право:
1) вимагати від Виконавця усунення виявлених недоліків щодо утримання території об’єкта благоустрою;
2) отримувати від Виконавця інформацію про використання Виконавцем внесених Замовником обсягів пайової участі в утриманні території у розмірі, установленому в пункті 1.2 цього Договору.
2.4. Замовник зобов’язується:
1) своєчасно сплачувати пайову участь в утриманні об’єкта благоустрою у розмірі, установленому в пункті 1.2 цього Договору;
2) надавати Виконавцю можливість безперешкодного виконання своїх зобов’язань щодо належного утримання території об’єкта благоустрою;
3) у разі виникнення загрози або настання надзвичайних ситуацій, пов’язаних з природною стихією: ураган, землетрус, сильний снігопад, ожеледиця тощо, сприяти Виконавцю у попередженні та ліквідації їхніх наслідків.
ІІІ. Відповідальність сторін за невиконання умов Договору
За невиконання або неналежне виконання умов цього Договору сторони несуть відповідальність згідно із законодавством.
У разі виникнення у Замовника заборгованості з оплати пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою у розмірі, установленому в пункті 1.2 цього Договору Сторони за взаємною згодою та у порядку, передбаченому законодавством, складають графік погашення заборгованості, який додається до цього Договору та є його невід’ємною частиною.
IV. Розв’язання спорів
Спори за цим Договором між Сторонами розв’язуються шляхом проведення переговорів або в судовому порядку.
V. Форс-мажорні обставини
Сторони звільняються від відповідальності за цим Договором у разі настання непереборної сили (дії надзвичайних ситуацій техногенного, природного або екологічного характеру), що унеможливлює його виконання.
VI. Строк дії Договору
6.1. Цей Договір набирає чинності з дати його укладення та діє до ______________ _______ року.
6.2. Закінчення строку дії цього Договору не звільняє Сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього Договору.
6.3. У випадку, коли за місяць до закінчення дії цього Договору однією зі Сторін не заявлено у письмовій формі про розірвання Договору або необхідність його перегляду, цей Договір вважається продовженим на той самий строк.
VII. Умови зміни, розірвання, припинення дії Договору
7.1. Зміна умов цього Договору проводиться у письмовій формі за взаємною згодою Сторін. У разі якщо не досягнуто такої згоди, спір розв’язується в судовому порядку.
7.2. Дія цього Договору припиняється у разі:
1) невиконання Сторонами умов цього Договору;
2) за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом;
3) за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом;
4)в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
VIII. Прикінцеві положення
8.1. Цей Договір складений у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу. Один примірник зберігається у Замовника, інший – у Виконавця.
8.2. Усі додатки до цього Договору підписуються Сторонами і є його невід’ємною частиною.
Реквізити сторін
Замовник
Виконавець
М. П.
М. П.
________________________
____________________________
(підпис) (підпис)

До уваги представників будівельних організацій !!!

Бер 24, 2017 @ 10:05

Лиманська районна рада Одеської  області запрошує будівельні організації для проведення капітального ремонту приміщення призовного пункту районної ради, розташованого за адресою: смт  Доброслав, вул. Центральна, 33.

Термін подачі цінових пропозицій – до 14.00 год. 05 квітня 2017 року.

За більш детальною інформацією звертатися за телефонами:

(04855) 9-11-40,  9-18-90

 

 

2203

В Україні запустили мобільні сервісні центри МВС

В Україні запустили мобільні сервісні центри МВС

Пересувні сервісні центри, оснащені сучасним обладнанням,  виїжджатимуть за графіком у віддалені населені пункти України та надаватимуть громадянам найпопулярніші послуги сервісних центрів МВС: реєстрація та перереєстрація транспортних засобів, заміна посвідчення водія, видача міжнародного посвідчення водія, а також прийом запитів на отримання довідок про відсутність судимостей.

За словами Арсена Авакова,  відсьогодні перші 20 мобільних сервісних центрів МВС роз’їхалися країною та надаватимуть послуги у тих населених пунктах, де немає стаціонарних центрів.

«Сьогодні ми презентували наступний крок реформи. Запуск роботи мобільних сервісних центрів МВС – це виклик державному сервісу та вимога часу, адже наша мета – зробити державний сервіс доступним у кожному куточку країни. Сподіваємось на співпрацю у кожному регіоні», – зазначив міністр внутрішніх справ.

 

Територіальний сервісний центр №5147 РСЦ МВС в Одеській області.

 

Залишки спецпродукції.

Залишки спецпродукції.
Свідоцтва про реєстрацію транс.засобу- 100 шт;
Нові номерні знаки – 65 шт;
Нові номерні знаки на мото – 17 шт;
Нові номерні знаки на причіп- 15 шт;
Посвідчення водія- 55 шт.

 

Територіальний сервісний центр №5147 РСЦ МВС в Одеській області.

Об’ява

Об’ява

         Шановні мешканці смт Доброслав в період з 14.04.2017 року по 14.05.2017 року в залі засідань приміщення Доброславської селищної ради за адресою : Одеська обл., Лиманський район, смт Доброслав, вул. Київська, 77 буде проводитися громадське слухання Генерального плану смт Доброслав. Громадяни які ознайомилися з матеріалами по Генеральному плану смт Доброслав і бажають внести будь-які зміни подають заяву згідно затвердженого зразку діловоду селищної ради. Після опрацювання пропозицій громадян будуть внесені зміни до проекту Генерального плану смт Доброслав у відповідності до норм чинного законодавства.

БІЛЬШЕ ТРЬОХСОТ ВОДІЇВ ВІДНОВИЛИ В СЕРВІСНИХ ЦЕНТРАХ МВС СВОЇ ПОСВІДЧЕННЯ

БІЛЬШЕ ТРЬОХСОТ ВОДІЇВ ВІДНОВИЛИ В СЕРВІСНИХ ЦЕНТРАХ МВС СВОЇ ПОСВІДЧЕННЯ

Цього року в територіальних сервісних центрах області видано 319 посвідчень водія після їх втрати або викрадення, що становить 10,4 % від усієї кількості виданих водійських документів.

Нагадуємо, що про втрату посвідчення водія особа повідомляє до сервісного центру МВС, а в разі його викрадення – до територіального органу Національної поліції.

Після перевірки факту видачі раніше такого документа громадянину, незалежно від зареєстрованого місця проживання, в сервісному центрі МВС видається новий.

Документи, необхідні для відновлення посвідчення водія:

  • паспорт громадянина України або документ, що посвідчує особу та підтверджує її громадянство або спеціальний статус;
  • копія довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі його відсутності у відповідних базах даних МВС) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
  • довідка з поліції (у разі викрадення);
  • медична довідка встановленого зразка.

Територіальний сервісний центр №5147 РСЦ МВС в Одеській області.

 

Залишки спецпродукції.

Залишки спецпродукції.
Свідоцтва про реєстрацію транс.засобу- 80 шт;
Нові номерні знаки – 45 шт;
Нові номерні знаки на мото – 20 шт;
Нові номерні знаки на причіп- 30 шт;
Посвідчення водія- 65 шт.

 

ТСЦ 5147 РСЦ МВС в Одеській області.

Про затвердження Програми економічного і соціального розвитку Лиманського району Одеської області на 2017 рік

ЛИМАНСЬКА   РАЙОННА   РАДА    

 РІШЕННЯ

від 24 лютого 2017 року                №181-УІІ

 

 

 

Про затвердження Програми економічного і соціального розвитку  Лиманського району Одеської області на 2017 рік

 

Відповідно до статті 143 Конституції України, пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», розглянувши внесений районною державною адміністрацією проект Програми економічного і соціального розвитку Лиманського району Одеської області на 2017 рік, Лиманська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Затвердити Програму економічного і соціального розвитку Лиманського району Одеської області на 2017 рік (далі – Програма), що додається.

 

  1. Доручити Лиманській районній державній адміністрації:

 

2.1. Забезпечити виконання завдань і пріоритетних напрямків розвитку Лиманського району у 2017 році.

 

2.2. У двотижневий строк після затвердження районною радою показників Програми довести їх до виконавців.

 

  1. Фінансовому управлінню районної державної адміністрації (Задорожна О.К.) проводити фінансування Програми в межах коштів, передбачених в районному бюджеті.

 

  1. Постійним комісіям районної ради, в порядку контролю, розглядати на своїх профільних засіданнях питання щодо ходу виконання Програми, за результатами розгляду вносити відповідні пропозиції та інформувати депутатський корпус на чергових засіданнях сесій районної ради.

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на всі постійні комісії районної ради.

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                                                   Г.О.Тефтул

 

 

Додаток_1_до_Програми

Додаток_2 до Програми

Додаток_3 до Програми

Шевченківські дні

9 березня о 12 годині біля пам’ятника Т. Г. Шевченка відбулось урочисте покладання квітів з нагоди відзначення 203 – ї річниці від дня народження геніального українського поета, художника, митця, мислителя та пророка  Тараса Григоровича Шевченка.A7nxqtnSy1M b8eOpUSzfIc -rdohJfPpno xyyWlZozeg0

Про звіт районної державної адміністрації про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Лиманського району за 2016 рік

ЛИМАНСЬКА   РАЙОННА  РАДА

Р І Ш Е Н Н Я

 

від 24 лютого 2017 року                      №180-УІІ

 

 

  

Про звіт районної державної адміністрації про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Лиманського району за 2016 рік

 

Відповідно до пунктів16 та 28 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши та обговоривши звіт начальника відділу економічного розвитку та торгівлі районної державної адміністрації Шихалієвої А.І. про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Лиманського району за 2016 рік, Лиманська районна рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

  1. Звіт районної державної адміністрації про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Лиманського району за 2016 рік (додається) взяти до відома.

 

  1. Лиманській районній державній адміністрації продовжувати роботу щодо:

– недопущення зниження рівня життя населення та досягнення макроекономічної стабілізації в районі;

– наповнення бюджету та підвищення ефективності використання бюджетних коштів, першочергове їх спрямування на невідкладні видатки та захищені статті;

– забезпечення своєчасної виплати заробітної плати працівникам бюджетних установ та соціальної допомоги відповідним верствам населення;

– забезпечення жорсткого контролю за непродуктивними видатками при фінансуванні цільових програм та проектів;

– створення нових робочих місць через залучення інвестицій та стимулювання підприємництва в районі.

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на всі постійні комісії районної ради.

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                                          Г.О.Тефтул

Про відпустку голови Лиманської районної ради

ЛИМАНСЬКА РАЙОННА РАДА

РІШЕННЯ

 

 

від 24 лютого 2017 року                              №200-УІІ

 

 

Про відпустку голови Лиманської районної ради

 

             Заслухавши та обговоривши заяву голови Лиманської районної ради Тефтула Геннадія Олександровича щодо надання відпустки терміном на 20 календарних днів за відпрацьований період з 13.01.2016 по 13.01.2017 року, на підставі статті 4 Закону України «Про відпустки», статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, абзац 4 статті 21 “Про службу в органах місцевого самоврядування” Лиманська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Надати голові Лиманської районної ради Тефтулу Г.О. відпустку терміном на 20 календарних днів за відпрацьований період з 13.01.2016 по 13.01.2017, з 13 березня 2017 року.

 

  1. На період відпустки голови Лиманської районної ради Тефтула Г.О. виконання обов’язків голови районної ради покласти на заступника голови районної ради Ососкало Івана Андрійовича.

 

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                                Г.О.Тефтул

Про присвоєння голові Лиманської районної ради УІІ скликання чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування

ЛИМАНСЬКА   РАЙОННА   РАДА

 

РІШЕННЯ

 

від 24 лютого 2017 року                          №199-УІІ

 

 

 

Про присвоєння голові Лиманської районної ради УІІ скликання чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування

 

          Відповідно до статей 14, 15 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Лиманська районна рада

 

В И Р І Ш И Л А :

 

  1. Присвоїти голові Лиманської районної ради УІІ скликання Тефтулу Геннадію Олександровичу 5 ранг ІІІ категорії посадової особи місцевого самоврядування.

 

  1. Відділу фінансово-господарського забезпечення районної ради (Горіцина С.Л.) проводити виплату надбавки за ранг згідно чинного законодавства з 13.01.2017 року.

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника голови Лиманської  районної ради Ососкала І.А.

 

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                                          Г.О.Тефтул

Про затвердження лімітів використання службових автомобілів на 2017 рік

ЛИМАНСЬКА РАЙОННА РАДА

РІШЕННЯ

від 24 лютого 2017 року                          №198-УІІ

 

  

 

Про затвердження лімітів використання    службових автомобілів на 2017 рік

 

З метою економних витрат на утримання автотранспорту та ефективного його використання,  згідно статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»  Лиманська районна рада

В И Р І Ш И Л А :

  1. Затвердити ліміти використання службових автомобілів по районній раді, згідно додатку.
  2. Голові та заступнику голови районної ради дотримуватись установлених лімітів при використанні службового автотранспорту та використання його для поїздок в робочі дні.

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                                 Г.О.Тефтул

 

 

           Додаток                           

до рішення   

районної ради    

від 24.07.2017р.

 198-УІІ  

 

Ліміти на утримання службових автомобілів районної ради на 2017 рік

 

з/п

  Кількість автомобілів Загальний щомісячний пробіг(км)
1. Голова районної ради 1 3000
2. Заступник голови районної ради 1 3000

 

 

Заступник  голови

 районної ради                                                                       І.А.Ососкало

 

 

 

 

 

 

 

 

Про затвердження штатного розпису Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Лиманської районної ради Одеської області на 2017рік

ЛИМАНСЬКА РАЙОННА РАДА

 

РІШЕННЯ

  

від 24 лютого 2017 року                       №197-УІІ

 

Про затвердження штатного розпису Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Лиманської районної ради Одеської області  на 2017рік

 

Розглянувши лист КЗ «Центр ПМСД» від 23.01.2017 року № 01-16/34 щодо затвердження штатного розпису Комунального закладу  «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Лиманської районної ради Одеської області  на 2017 рік, на виконання вимог п.п.32,35 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228″Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ”, спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров’я України від 05.10.2005 року №308/519 “Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення”, відповідно до вимог Статуту Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Лиманської районної ради Одеської області, згідно ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в  Україні», Лиманська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Затвердити штатний розпис Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Лиманської районної ради Одеської області на 2017 рік (додається).

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань соціального захисту громадян та охорони здоров’я (Шепелєва В.В.).

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                                       Г.О.Тефтул

Про затвердження штатного розпису Комунальної установи «Лиманська центральна районна лікарня» Лиманської районної ради Одеської області на 2017 рік

ЛИМАНСЬКА   РАЙОННА  РАДА

 

Р І Ш Е Н Н Я

від 24 лютого 2017 року                       №196-УІІ

 

 Про затвердження штатного розпису Комунальної    установи «Лиманська центральна районна лікарня»      Лиманської районної ради Одеської області  на 2017 рік

 

               Розглянувши лист головного лікаря Комунальної установи «Лиманська ЦРЛ» від 19.01.2017 року  №62 , на підставі спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров’я України від 05.10.2005 року №308/519 “Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення”, п.п.6.5,6.7 Статуту Комунальної установи “Лиманська  ЦРЛ” (нова редакція) затвердженого рішенням районної ради від 12.08.2016 року №123-УІІ та статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Лиманська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Затвердити штатний розпис Комунальної установи «Лиманська центральна районна лікарня» Лиманської районної ради Одеської області на 2017 рік (додається).

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань соціального захисту громадян та охорони здоров’я (Шепелєва В.В.).

 

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                                Г.О.Тефтул

Про внесення змін і доповнень до рішення Лиманської районної ради від 23 грудня 2016 року № 172 -УІІ «Про районний бюджет Лиманського району на 2017 рік»

ЛИМАНСЬКА  РАЙОННА  РАДА

РІШЕННЯ

 

від  24 лютого 2017 року                                      №179-УІІ

 

 

Про внесення змін і доповнень до рішення Лиманської районної ради від 23 грудня 2016 року № 172 -УІІ  «Про районний бюджет Лиманського району на 2017 рік»

 

 

Відповідно до п.17 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Лиманська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Внести такі  зміни і доповнення  до  рішення районної ради від 23 грудня 2016 року № 172- УІІ  „ Про районний бюджет Лиманського            району на 2017 рік” по доходах та видатках:

1.1.У пункті 1 по доходах цифри «469750,12», «468552,12», «1198,0» замінити цифрами «471750,12» , «468552,12», «3198,0».

По видатках цифри «469550,12», «438352,12», «31198,0» замінити цифрами «532738,3» , «473013,02», «59525,28».

1.2.Викласти у новій редакції додатки 1-8 до рішення (додається)

 

2.За рахунок залишку бюджетних коштів на 01.01.2017 р. направити  в сумі 60988,18 тис.грн.

 

  1.   Контроль  за виконанням рішення покласти  на постійну комісію районної ради з питань бюджету ( Перегудов В.В.)

 

 

 

 

Голова Лиманської

    районної ради                                                                              Г.О.Тефтул

 

ВПЕРШЕ В УКРАЇНІ ТЕСТИ З ПРАВИЛ ДОРОЖНЬОГО РУХУ ВИНЕСЛИ НА ГРОМАДСЬКЕ ОБГОВОРЕННЯ.

ВПЕРШЕ В УКРАЇНІ ТЕСТИ З ПРАВИЛ ДОРОЖНЬОГО РУХУ ВИНЕСЛИ НА ГРОМАДСЬКЕ ОБГОВОРЕННЯ.

 

У рамках реформування сервісних центрів МВС планується  впровадження нових стандартів складання іспитів для отримання посвідчення водія.

Першим етапом стане запуск нових екзаменаційних білетів з правил дорожнього руху. 2 березня вперше в Україні тестову версію електронних екзаменаційних білетів з ПДР винесли на громадське обговорення. Основна мета – виключити логічні помилки, а також сформувати білети відповідно до категорій водійських посвідчень.

Експертна група, до якої увійшли представники профільних організацій з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв, фахівці громадських організацій профільного спрямування та співробітники Головного сервісного центру МВС, розробила 2500 питань з ПДР.

 “Наша мета – зробити процес змін максимально прозорим та дослухатися до усіх порад. Відповідно, після підготовки та перегляду екзаменаційних білетів з ПДР, ми вирішили відкрити на один місяць тестову версію на сайті Головного сервісного центру МВС. Усі профільні експерти та  пересічні водії, матимуть змогу написати нам свої пропозиції”, – розповів керівник Головного сервісного центру МВС Владислав Криклій.  

 Відтепер на сайті hsc.gov.ua – офіційному ресурсі Головного сервісного центру МВС – протягом місяця кожен охочий зможе переглянути запропоновані нові білети з ПДР та написати свої пропозиції. Для цього необхідно зайти на сайт та пройти тест за обраною категорією. Після кожного білета є кнопка «Маю пропозицію до запитання», де у онлайн-формі можна залишити свої коментарі.

Після місяця тестування нових білетів та проведення детального аналізу усіх пропозицій та листів, експертна група внесе корективи та запустить у дію нові екзаменаційні білети.

Перший заступник директора Головного сервісного центру МВС Сергій Гончаров відмітив, що зміни очікуються також і в практичній площині складання іспитів – запровадження відео- та фотофіксації для прозорості процедури.

А член експертної комісії, представник ГС «Всеукраїнське Партнерство заради безпеки дорожнього руху» Олександр Зєрщиков впевнений, що впровадження нових екзаменаційних білетів необхідне, перш за все, для безпеки учасників дорожнього руху.

Півроку тому вперше були оприлюднені списки акредитованих автошкіл – їх можна знайти на сайті Головного сервісного центру МВС у розділі “Автошколи”. Планується також запровадження системи відкритих рейтингів навчальних закладів із підготовки та перепідготовки водіїв. Наразі в Україні функціонує 1641 заклад з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв.

Територіальний сервісний центр №5147 РСЦ МВС в Одеській області.

Залишки спецпродукції.

Залишки спецпродукції.
Свідоцтва про реєстрацію транс.засобу- 75 шт;
Нові номерні знаки – 55 шт;
Нові номерні знаки на мото – 15 шт;
Нові номерні знаки на причіп- 25 шт;
Посвідчення водія- 77 шт.

 

ТСЦ 5147 РСЦ МВС в Одеській області

Про відновлення роботи неврологічного відділення Комунальної установи «Лиманська центральна районна лікарня» Лиманської районної ради Одеської області

ЛИМАНСЬКА РАЙОННА РАДА

 

РІШЕННЯ

 

від 24 лютого 2017 року               №195-УІІ

 

  

 

Про  відновлення роботи неврологічного відділення Комунальної установи «Лиманська центральна районна лікарня» Лиманської районної ради Одеської області 

 

 

Відповідно до статей 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  статті  89 Бюджетного кодексу України, враховуючи лист Комунальної установи «Лиманська центральна районна лікарня» Лиманської районної ради Одеської області від 13.01.2017 року №37 щодо закінчення  капітального ремонту неврологічного відділення Комунальної установи,  Лиманська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Відновити роботу неврологічного відділення Комунальної установи «Лиманська центральна районна лікарня» Лиманської районної ради Одеської області з 01 січня 2017 року.

 

  1. Встановити з 01 січня 2017 року планове навантаження Комунальної установи «Лиманська центральна районна лікарня» Лиманської районної ради Одеської області – 195 ліжок.

 

  1. Рішення районної ради від 12.08.2016 року №111-УІІ «Про тимчасове скорочення ліжкового фонду Комунальної установи «Комінтернівська центральна районна лікарня»  на 25 ліжок» вважати таким, що втратило чинність.

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань соціального захисту громадян та охорони здоров’я (Шепелєва В.В.).

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                            Г.О.Тефтул

Про затвердження Програми розвитку боксу в Лиманському районі на 2017-2020 роки

ЛИМАНСЬКА РАЙОННА РАДА

 

РІШЕННЯ

від 24 лютого 2017 року                          №194-УІІ

 

  

 

 Про затвердження Програми розвитку боксу в Лиманському районі на 2017-2020 роки

 

Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, з метою популяризації та створення необхідних соціально – економічних, спортивно – технічних, нормативно – правових умов для розвитку боксу серед учнівської молоді району, враховуючи основні положення Програми розвитку фізичної культури та спорту у Лиманському (Комінтернівському) районі на 2016-2019 роки, затвердженої рішенням районної ради від 26.02.2016 №64-УІІ, Лиманська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Затвердити Програму розвитку боксу в Лиманському районі на 2017-2020 роки (далі – Програма), що додається.

 

  1. Фінансовому управлінню районної державної адміністрації (Задорожна О.К.) проводити фінансування Програми в межах коштів, передбачених в районному бюджеті.

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань бюджету(Перегудов В.В.) та з питань освіти, культури та роботи з молоддю( Виноградова О.Р.)

Голова Лиманської

районної ради                                                                       Г.О.Тефтул

 

 

Про внесення змін та доповнень до районної Програми розвитку земельних відносин та охорони земель на 2016-2018 роки, затвердженої рішенням районної ради від 23.12.2015 року №25-УІІ (зі змінами та доповненнями)

ЛИМАНСЬКА РАЙОННА РАДА

 

РІШЕННЯ

 

 

від 24 лютого 2017 року                          №193-УІІ

 

  

Про внесення змін та доповнень до районної Програми розвитку земельних відносин та охорони земель на 2016-2018 роки, затвердженої рішенням районної ради від 23.12.2015 року №25-УІІ (зі змінами та доповненнями)

 

 Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 10 та 209 Земельного кодексу України,   статті 10 Закону України «Про охорону земель» та враховуючи лист заступника голови комісії з ліквідації Управління Держгеокадастру у Комінтернівському районі Одеської області від 01.02.2017р. № 17-1503-0.12-602/2-17, Лиманська  районна рада:

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Внести зміни та доповнення до районної Програми розвитку земельних відносин та охорони земель на 2016-2018 роки, затвердженої рішенням районної ради від 23.12.2015 №25-УІІ (зі змінами та доповненнями), а саме – додаток до Програми «Заходи щодо реалізації районної Програми розвитку земельних відносин та охорони земель на 2016-2018 роки» викласти у новій редакції (додається).

 

  1. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань розвитку агропромислового комплексу та земельних ресурсів (Сорохманюк В.О.).

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                                   Г.О.Тефтул

 

 

Про затвердження районної Програми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб та молоді з їх числа на 2017-2018 роки

 

ЛИМАНСЬКА РАЙОННА РАДА

 

РІШЕННЯ

від 24 лютого 2017 року                                              №192-УІІ

 

Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України  «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про охорону дитинства», Закону України  «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», Указу Президента України від 16 грудня 2011 року №1163/2011 «Про питання щодо забезпечення реалізації прав дітей в Україні»,  з метою реалізації державної політики щодо забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб та молоді з їх числа, Лиманська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Затвердити районну Програму забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб та молоді з їх числа на 2017-2018 роки (далі Програма), що додається .

 

  1. Фінансовому управлінню районної державної адміністрації (Задорожна О.К.) проводити фінансування Програми в межах коштів, передбачених в районному бюджеті.

 

  1. Рекомендувати сільським, селищним радам Лиманського району прийняти та затвердити відповідні Програми та передбачити кошти на їх фінансування.

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії  районної ради з питань бюджету (Перегудов В.В.) та з питань соціального захисту громадян та охорони здоров’я (Шепелєва В.В.).

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                                Г.О.Тефтул

Про затвердження Програми відпочинку та оздоровлення дітей Лиманського району на 2017-2018 роки

 

ЛИМАНСЬКА РАЙОННА РАДА

РІШЕННЯ

 

від 24 лютого 2017 року                               №191-УІІ

 

   

 

Про затвердження Програми відпочинку та оздоровлення дітей  Лиманського району на 2017-2018 роки

 

Відповідно до Закону України “Про оздоровлення та відпочинок дітей”, пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи  рішення Одеської обласної ради №880-УІ від 18 вересня 2013 року «Про затвердження Програми оздоровлення та відпочинку дітей в Одеській області на період 2014-2017 років», з метою створення сприятливих умов для забезпечення відпочинку та оздоровлення дітей, районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Затвердити Програму відпочинку та оздоровлення дітей Лиманського району на 2017-2018 роки (далі – Програма), що додається.

 

  1. Фінансовому управлінню районної державної адміністрації (Задорожна О.К.) проводити фінансування Програми в межах коштів, передбачених в районному бюджеті.

 

  1. Рекомендувати сільським, селищним радам Лиманського району прийняти та затвердити відповідні Програми та передбачити кошти на їх фінансування.

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань бюджету (Перегудов В.В.) та з питань освіти, культури та роботи з молоддю (Виноградова О.Р.)

Голова Лиманської

районної ради                                                                  Г.О.Тефтул

        

Звіт відділу молоді та спорту Лиманської районної державної адміністрації про виконання Програми відпочинку та оздоровлення дітей Лиманського району за 2013-2016 роки затвердженої рішенням районної ради від 17.04.2013 №424 (зі змінами та доповненнями)

ЛИМАНСЬКА РАЙОННА РАДА

РІШЕННЯ

 

від 24 лютого 2017 року                         №190-УІІ

 

   

Звіт відділу молоді та спорту Лиманської районної державної адміністрації про виконання   Програми відпочинку та оздоровлення дітей Лиманського району за 2013-2016 роки затвердженої рішенням районної ради від 17.04.2013 №424 (зі змінами та доповненнями)

 

 

Заслухавши звіт начальника відділу молоді та спорту Лиманської районної державної адміністрації Соколової Н.В. про виконання   Програми відпочинку та оздоровлення дітей Лиманського (Комінтернівського) району за 2013-2016 роки затвердженої рішенням районної ради від 17.04.2013 №424 (зі змінами та доповненнями), відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Лиманська районна  рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Звіт начальника відділу молоді та спорту Лиманської районної державної адміністрації Соколової Н.В. про виконання Програми відпочинку та оздоровлення дітей Лиманського (Комінтернівського) району за 2013-2016 роки затвердженої рішенням районної ради від 17.04.2013 №424 (зі змінами та доповненнями) (додається), взяти до відома.

 

  1. Зняти з контролю рішення Комінтернівської районної ради від 17.04.2013. №424-УІ «Про затвердження  Програми відпочинку та оздоровлення дітей Комінтернівського району за 2013-2016 роки» зі змінами та доповненнями), як таке, що виконано.

 

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                                  Г.О.Тефтул

 

Про внесення змін та доповнень до Програми надання безоплатної правової допомоги населенню Лиманського району Одеської області на 2016-2017 роки, затвердженої рішенням районної ради від 25.05.2016 року №97-УІІ

ЛИМАНСЬКА РАЙОННА РАДА

 

РІШЕННЯ

 

від  24 лютого 2017 року                                       №189-УІІ

 

  

 

Про внесення змін та доповнень до  Програми надання безоплатної правової допомоги населенню Лиманського району Одеської області на 2016-2017 роки, затвердженої рішенням районної ради від 25.05.2016 року №97-УІІ

 

 

Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою зменшенню правової ізоляції с соціально незахищених верств населення від кризових загально-соціальних процесів, дотримання соціальних, майнових та трудових прав мешканців району, враховуючи лист Третього одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги від 18.01.2017 року №01-34/10,   Лиманська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Внести зміни та доповнення до Програми надання безоплатної правової допомоги населенню Лиманського району Одеської області на 2016-2017 роки, затвердженої рішенням районної ради від 25.05.2016 року №97-УІІ, а саме – додаток 3 до Програми «Напрями діяльності та заходи, передбачені Програмою надання безоплатної правової допомоги населенню Лиманського району на 2016-2017 роки» викласти у новій редакції (додається).

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань законності, правопорядку, захисту прав громадян та регуляторної політики (Бикова Л.В.).

 

 

Голова Лиманської

 районної ради                                                                      Г.О.Тефтул

 


Додаток до рішення районної ради

від 24.02.2017р.

№189-УІІ

«Додаток 3 до Програми

Напрями діяльності та заходи, передбачені

Програмою надання безоплатної правової допомоги населенню Лиманського району

на 2017 рік

 

 

 

Найменування завдання

 

 

Найменування заходу

 

Строк

виконання заходу

 

 

Виконавці

 

Джерела фінансування

 

Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис. грн., у тому числі за роками:

 

 

Очікуваний результат

Всього  

2017   рік

 

 
1 2 3 4 5 6 7 9
Створення належних умов для прийому громадян-мешканців відділених куточків району та роботи працівників у Центрі

(придбання предметів, мате-ріалів, обладнання та інвен-тарю, придбання обладнання і предметів довгострокового користування, оплата послуг (крім комунальних)

 

оплата послуг

(заправка картриджів)

2017 р. Третій одеський місцевий центр

з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Не потребує фінансування Підвищення рівня якості    обслуговування клієнтів, зменшення тривалості часу  обслуговування
Транспортні витрати для прийняття участі у тренінгах, робочих зустрічах та інше

 

2017 р. Не потребує фінансування
Проведення інформаційної кампанії щодо роз’яснень прав громадян, інформування громадськості щодо права на безоплатну правову допомогу та діяльність центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

 

Розміщення соціальної реклами з інформацією про надання безоплатної правової допомоги:

інформаційні стенди;

розміщення реклами в громадському транспор-ті, на біл-борді;

виступи на радіо та інше

2017 р. Третій одеський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги Районний  бюджет 11,5 11,5  
Друк матеріалів інформа-ційно-роз’яснювального характеру: плакатів з інформацією про надання безоплатної правової допо-моги; буклетів; методич-них рекомендацій та інше 2017 р. Районний  бюджет 1,0 1,0 Підвищення рівня правової обізнаності громадян про свої права, зокрема — про право на безоплатну правову допомогу
Проведення комунікативних заходів, спрямованих на інтеграцію з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Проведення тренінгів для  волонтерів, пред-ставників громадських організацій, що працю-ють із суб’єктами права на безоплатну правову допомогу 2017 р. Третій одеський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги Не потребує фінансування Налагодження співпраці із суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги
Проведення круглих столів щодо актуальних питань розвитку системи безоплатної правової допомоги 2017 р.   Не потребує фінансування  
  Всього за Програмою                                                                                                             

 

2017 р.   Районний бюджет 12,5           12,5  

 

 

 

Заступник голови районної ради                                                                                                             І.А.Ососкало

Про звіт виконуючого обов’язки директора Комунального підприємства «ЖКГ «Комінтернівське» про результати роботи комунального підприємства за 2016 рік

ЛИМАНСЬКА    РАЙОННА    РАДА

 

РІШЕННЯ

 

 

 

від 24 лютого 2017 року                          №188-УІІ

 

 

  

Про звіт виконуючого обов’язки директора Комунального підприємства «ЖКГ «Комінтернівське» про результати роботи комунального підприємства за 2016 рік

 

Заслухавши звіт виконуючого обов’язки директора Комунального підприємства «ЖКГ «Комінтернівське» Михайленка Р.С. про результати роботи комунального підприємства за 2016 рік, відповідно до пункту 8 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Лиманська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Звіт виконуючого обов’язки директора Комунального підприємства «ЖКГ «Комінтернівське» Михайленка Р.С. про результати роботи комунального підприємства за 2016 рік, що додається, взяти до відома.

 

 

  1. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань промисловості, транспорту, зв’язку, житлово-комунального господарства та будівництва (Дьяков С.А.).

 

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                              Г.О.Тефтул

                          

Про хід підготовки до проведення комплексу весняно – польових робіт в господарствах Лиманського району всіх форм власності у 2017 році

 

ЛИМАНСЬКА   РАЙОННА    РАДА

Р І Ш Е Н Н Я

                                                                                                                                

 

від 24 лютого 2017 року                   №187-УІІ

 

 

 

Про хід підготовки до проведення комплексу весняно – польових робіт в господарствах Лиманського  району  всіх форм власності у 2017  році

 

Заслухавши та обговоривши інформацію начальника управління агропромислового розвитку Лиманської  районної державної адміністрації        Кувіли П.П. «Хід підготовки до проведення весняно-польових робіт в господарствах Лиманського району всіх форм власності у 2017  році», відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Лиманська районна рада

ВИРІШИЛА:

1.Інформацію начальника управління агропромислового розвитку Лиманської  районної державної адміністрації Кувіли П.П. «Хід підготовки до проведення весняно-польових робіт в господарствах Лиманського району всіх форм власності у 2017  році», (додається), взяти до відома.

 

  1. Управлінню агропромислового розвитку районної державної адміністрації спільно з керівниками сільськогосподарських підприємств району всіх форм власності всі технологічні прийоми проведення комплексу весняно-польових робіт направити на збереження вологи в ґрунті, забезпечення високої репродуктивності сільськогосподарських культур і отримання високих врожаїв.

 

  1. Рекомендувати керівникам сільськогосподарських підприємств району всіх форм власності дотримуватись вимог техніки безпеки під час проведення весняно-польових робіт, посилити пожежну безпеку на об’єктах сільськогосподарського виробництва.
  2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань розвитку агропромислового комплексу та земельних ресурсів (Сорохманюк В.О.).

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                                              Г.О.Тефтул

Про внесення змін та доповнень до Програми створення належних умов для обслуговування платників податків у Лиманському районі на 2016-2017 роки, затвердженої рішенням районної ради від 16.09.2016 року №131-УІІ

ЛИМАНСЬКА  РАЙОННА  РАДА

РІШЕННЯ

 

від 24 лютого 2017 року                                     №186-УІІ

 

   

 

Про внесення змін та доповнень до Програми створення належних умов для обслуговування платників податків у Лиманському районі на 2016-2017 роки, затвердженої рішенням районної ради від 16.09.2016 року №131-УІІ

 

 

З метою створення належних умов обслуговування податків у Лиманському районі, підвищення рівня надання адміністративних та інформаційних послуг,  згідно пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи відповідний лист Лиманської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області від 08.02.2017 року №1/9/15-17-05-01-11,  Лиманська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

1.Внести зміни та доповнення до  Програми створення належних умов для обслуговування платників податків у Лиманському районі на 2016-2017 роки, затвердженої рішенням районної ради від 16.09.2016 року №131-УІІ, а саме:

1.1. в тексті Програми словосполучення «Комінтернівська ОДПІ» замінити на «Лиманська ОДПІ»  у всіх відмінках;

1.2. розділ « Напрями діяльності та заходи Програми» викласти у наступній редакції:

«Напрями діяльності та заходи Програми

Напрямами діяльності Програми є підвищення податкової культури шляхом створення належних умов для  обслуговування платників податків в Лиманському районі Одеської області за рахунок придбання нового сервера та комп’ютерної техніки для використання працівниками Лиманської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області – орієнтовна сума 195 000,00 грн., та заміна дерев’яних вікон на металопластикові в адміністративній будівлі Лиманської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області – орієнтовна сума 199 900,00 грн.

Напрями діяльності та перелік заходів виконання Програми наведені у Додатку 2 до Програми.»;

1.3. додатки 1 і 2 до Програми викласти у новій редакції (додаються).

  1. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету (Перегудов В.В.)

 

  

Голова Лиманської

 районної ради                                                                          Г.О.Тефтул

 

  

 

 

 

Додаток

до рішення районної ради

від 24.02.2017 року  

№ 186-УІІ

 

«Додаток 1 до Програми

Ресурсне забезпечення Програми

 

Грн.

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виковання Програми Виконання Програми за 2017р. Усього витрат на виконання Програми
Обсяг ресурсів усього, у тому числі: 395 000.00 395 000,00
районний бюджет 395 000,00 395 000,00

 

Заступник голови

районної ради                                                                                                     І.А.Ососкало

 

 

  Додаток 2 до Програми

 

 

№ з/п заходи Програми Строк виконання заходу Виконавці Джерела фінансування Орієнтовні обсяги фінансува-ння

(вартості)

у 2016 – 2017рр. (грн.)

Очікува-ний результат
1 Створення належної організації та матеріально – технічної бази  для функціонування  органу державної податкової служби та центру  обслуговування платників податків в Лиманському  районі 2017 Лиманська ОДПІ  ГУ ДФС в Одеській області Районний  бюджет 395 000,00 Створення належних умов для обслуговування платників податків
  Усього за Програмою       395 000,00  

 

 

Заступник голови

районної ради                                                                                                     І.А.Ососкало

 

Про внесення змін та доповнень до районної цільової Програми цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Лиманського району Одеської області на 2014-2017 роки, затвердженої рішенням районної ради від 20.02.2014 року №541-УІ ( зі змінами та доповненнями)

ЛИМАНСЬКА   РАЙОННА  РАДА

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

 

від 24 лютого 2017 року                      №185-УІІ

 

 

 

 

Про внесення змін та доповнень до районної цільової Програми цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Лиманського району Одеської області  на 2014-2017 роки, затвердженої рішенням районної ради від 20.02.2014 року №541-УІ ( зі змінами та доповненнями)

 

 

Розглянувши лист Лиманського  районного сектору ГУ ДСНС України в Одеській області від 25.01.2017 року №19, відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Закону України «Про загальнодержавну цільову програму  захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2013-2017 роки» (зі змінами на доповненнями), з метою зниження ризику виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, Лиманська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Інформацію начальника Лиманського районного сектору ГУ ДСНС України в Одеській області Радьо О.В. щодо ходу виконання районної цільової Програми цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Лиманського району Одеської області за 2016 рік взяти до відома (додаток 1).

 

  1. Внести зміни та доповнення до районної цільової Програми цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Лиманського району Одеської області на 2014-2017 роки, затвердженої рішенням районної ради від 20.02.2014 року №541-УІ, а саме додаток 3 до Програми «Напрями діяльності та заходи Програми цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Лиманського району Одеської області  на 2014-2017 роки» викласти у новій редакції (додаток 2).

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань промисловості, транспорту, зв’язку, житлово-комунального господарства та будівництва (С.А.Дьяков)

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                                               Г.О.Тефтул


Додаток 2

до рішення районної ради

від 24.02.2017р.  №185-УІІ

«Додаток 3 до Програми

 

Напрями діяльності та заходи

Програми цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Лиманського району Одеської області

на 2017 рік

№ з/п Назва напряму

діяльності (пріоритетні завдання)

Перелік заходів Програми Строк вико-нання Виконавці

 

Джерела фінансування Орієнтовні обсяги фінансування (тис.грн.) Очікуваний результат
2017 рік  
1.

 

Проведення реконструкції регіональної системи централізованого оповіщення населення Проектування та створення регіональної автоматизованої системи централізованого оповіщення населення 2017 Сектор з питань надзвичайних ситуацій РДА Обласний бюджет

 

207,19 Підвищення ефективності оперативного та комплексного реагування на надзвичайні ситуації
2 Створення районного матеріального резерву для забезпечення реагування на надзвичайні ситуації та надання невідкладної допомоги постраждалому населенню Закупівля, у т.ч: 2017 Сектор з питань надзвичайних ситуацій РДА,  Комінтернівський РС ГУ ДСНС України в Одеській області,

ДПРЧ – 26 ГУ ДСНС України в Одеській області

Районний бюджет

 

500,0 Підвищення рівня готовності органів влади до ліквідації надзвичайних ситуацій
пожежно-технічне озброєння, засоби освітлення, бойовий одяг та спорядження 350,0
автозапчастини 100,0
металеві вироби для проведення зварювальних робіт пожежного автомобіля АЦ – 40  131(137)А 50,0
3 Забезпечення населення промисловими засобами захисту органів диханнявід небезпечних

хімічних речовин

3.1. Забезпечення непрацюючого населення, яке проживає в прогнозованій зоні хімічного забруднення 2017 Хімічно – небезпечні об’єкти Кошти хімічно – небезпечних об’єктів 122,55 Створення  резерву засобів індивідуального захисту для забезпечення населення району
3.2. Забезпечення населення, яке працює в зоні можливого хімічного забруднення

(крім працівників центральних

органів виконавчої влади, інших державних  органів)

2017 Підприємства, установи, організації, які розташовані в ЗМХЗ Кошти підприємств 62,819
Разом за напрямом   Підприємства, установи, організації Інші джерела 185,369
4 Забезпечення пожежної безпеки у населених пунктах 4.1. Забезпечення функціонування підрозділу місцевої пожежної охорони в      с. Визирка 2017 Сільські та селищні ради району

 

Районний бюджет 1500,0 Забезпечення у кожному населеному пункті району гарантованого рівня пожежної безпеки
4.2. Проведення ремонту вуличних пожежних гідрантів (21 од.): 2017 Сільські та селищні ради району Сільські бюджети 15,0 Своєчасність розстановки пожежної техніки на найближчі джерела протипожежного водопостачання під час ліквідації пожеж та наслідків НС (НП)
  Разом за напрямом   Всього, у т.ч.:

 

  1515,0
5. Навчання населення з питань пожежної безпеки Проведення районного туру Всеукраїнського фестивалю дружин юних пожежних та фестивалю «Школа безпеки» 2017 Комінтернівський РС ГУ ДСНС України в Одеській області

Відділ освіти РДА

Районний бюджет

 

10,0 Підвищення рівня обіз-наності учнів загальноосвітніх навчаль-них закладів правил без-печної поведінки і здоро-вого способу життя
6 Забезпечення

безпечного відпочинку та перебування людей на водних об’єктах

6.1. Обстеження дна акваторії, відведеної для купання людей, водолазним підрозділом аварійно-рятувальної служби і очищення від сторонніх предметів (5 пляжів) 2017 Сільські та селищні ради району

Підприємства, установи, організації, які використовують водні об’єкти

Сільські та селищні бюджети

Кошти підприємств установ, організацій

120,0 Створення безпечних умов для користування водними об’єктами та організації відпочинку на воді
6.2 Підготовка за спеціальною програмою плавців-рятуваль-ників рятувальних постів (9 постів) 2017 Сільські та селищні ради району

Підприємства, установи, організації, які використовують водні об’єкти

Сільські та селищні бюджети

Кошти підприємств установ, організацій

6,0 Створення безпечних умов для користування водними об’єктами та організації відпочинку на воді
6.3 Комплектування рятувальних постів рятувальними засобами, спеціальним обладнанням і спорядженням (9 постів), у т.ч.: 2017 Сільські та селищні ради району

Підприємства, установи, організації, які використовують водні об’єкти

Сільські та селищні бюджети

Кошти підприємств установ, організацій

25,0 Створення безпечних умов для користування водними об’єктами та організації відпочинку на воді
    6.4 Обов’язкове обслуговування державною аварійно-рятувальною службою

(9 пляжів), у т.ч.:

2017 Сільські та селищні ради району

Підприємства, установи, організації, які використовують водні об’єкти

Сільські та селищні бюджети

Кошти підприємств установ, організацій

6,0 Створення безпечних умов для користування водними об’єктами та організації відпочинку на воді
Разом за напрямом   Всього, у т.ч.:   157,0  
  Сільські та селищні ради району

Підприємства, установи, організації, які використовують водні об’єкти

Сільські та селищні бюджети

Кошти підприємств установ, організацій

157,0  
ВСЬОГО ЗА ПРОГРАМОЮ: З обласного бюджету       207,19  
З районного бюджету 2010,0
З сільських та селищних бюджетів 172,0
Інші джерела 185,369
РАЗОМ 2574,559

 

 

 

 

                             Заступник голови районної ради                                                                                  І.А.Ососкало

Про внесення змін та доповнень до районної комплексної Програми «Безпечна Лиманщина» на 2015-2017 роки”, затвердженої рішенням районної ради від 23 січня 2015 року №647-УІ (зі змінами та доповненнями)

ЛИМАНСЬКА РАЙОННА РАДА

РІШЕННЯ

 

від 24 лютого 2017 року                                             №184-УІІ

 

 

  

Про внесення змін та доповнень до районної комплексної Програми «Безпечна Лиманщина» на 2015-2017 роки”, затвердженої рішенням районної ради від 23 січня 2015 року №647-УІ (зі змінами та доповненнями)

 

           Відповідно до пункту 16 частини І статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, враховуючи зміни в законодавстві України  в частині діяльності національної поліції України, з метою забезпечення ефективності здійснення заходів щодо профілактики правопорушень, оперативності реагування на повідомлення про злочини та їх розкриття по „гарячих слідах”, протидії злочинності та усунення причин і умов, що спричинили вчинення протиправних дій, поліпшення криміногенної ситуації в районі, враховуючи відповідне клопотання Лиманського ВП ГУНП України в Одеській області від 26.12.2016 №45/19262,  Лиманська районна рада

ВИРІШИЛА:

  1. Внести зміни та доповнення до Програми «Безпечна Лиманщина» на 2015-2017 роки, затвердженою рішенням Комінтернівської районної ради від 23 січня 2015 року №647-УІ (зі змінами та доповненнями), виклавши додаток 3 до Програми «Напрямки діяльності та заходи регіональної комплексної програми «Безпечна Лиманщина» на 2016 – 2017 роки у новій редакції (додається).

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету (Перегудов В.В.) та постійну комісію з питань законності, правопорядку, захисту прав громадян та регуляторної політики (Бикова Л.В.).

    Голова Лиманської

    районної ради                                                                            Г.О.Тефтул

 

 

Додаток до рішення

районної ради

від 24.02.2017 року

№184-УІІ

«Додаток 3 до Програми

 

Напрямки діяльності та заходи регіональної комплексної програми «Безпечна Лиманщина» на 2017 рік
Назва напряму діяльності Перелік заходів програми Строк виконання заходу Виконавці Джерела фінансування Орієнтовні обсяги фінансу-вання (вартість), тис. грн. Очікуваний результат
усього 2017
1  

Організація забезпечення профілактики правопорушень

 1. Розроблення та введення в дію механізму екстреного реагування на факти бездоглядності дітей. Забезпечення ефективного здій-снення профілактичної роботи з неблагополучними сім’ями. 2017 рік Лиманський ВП ГУНП  в Одеській області, служба у справах дітей Лиманської РДА  Не потребує фінансування    

 

Зменшення випадків залишення домівок дітьми, втягнення дітей у протиправну діяльність, швидкий розшук дітей
2

 

 

 

 

 

 

 

Удосконалення роботи з соціальної адаптації бездомних

 

1. Сприяння бездомним громадя-нам, особам, які звільнилися з місць позбавлення волі, у видачі та оформленні документів, необхідних для вирішення соціальних питань. Активізація роботи спостережних комісій з надання такій категорії осіб допомоги в соціальній адаптації 2017 рік Лиманський ВП ГУНП в Одеській області, управління соціального захисту, служба у справах дітей Лиманської  РДА, РЦССДМ Не потребує фінансування    

 

Поліпшення криміногенної ситуації в районі, зменшення злочинів, скоєних повторно особами раніше судимими
2. Проведення профілактичних та інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на  формування здорового способу життя, запобігання проявам ксенофобії, расової та  етнічної дискримінації, жорстокості та насильства серед дітей та молоді. 2017 рік Лиманський  ВП ГУНП в Одеській області, відділ освіти та  відділ молоді і спорту РДА Районний бюджет 10,0 10,0 Зниження криміногенної ситуації в районі, зменшення злочинів і правопорушень, скоєних  неповнолітніми
3 Удосконалення форм і методів профілактики правопорушень та підвищення ефективності оперативно-розшукових  заходів 1. Проведення  серед  населення роз’яснювальної роботи щодо участі  громадян в охороні громадського порядку, вжиття заходів щодо утворення при кожній, сільській, селищній раді громадських формувань, відбору громадських помічників дільничних інспекторів поліції. 2017 рік Лиманський  ВП ГУНП в Одеській області. Районний бюджет 2,0 2,0 Зниження  злочинності в громадських місцях
4

 

 

 

Застосування нових форм і методів профілактики правопорушень на автошляхах, підвищення рівня дорожньої дисципліни

 

1. Проведення щорічних  зональ-них та районних змагань юних інспекторів руху, конкурсів ма-люнків, благодійних акцій для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечення участі команди-переможця у обласних  змаганнях юних інспекторів руху 2017 рік Лиманський  ВП ГУНП в Одеській області, відділ освіти та відділ  молоді і спорту РДА.  Не потребує фінансування  

 

 

 

 

 

Підвищення рівня дорожньої дисципліни серед неповнолітніх.
2. Підготовка тематичних сю-жетів з безпеки дорожнього руху для інформування населення 2017 рік Лиманський  ВП ГУНП в Одеській області. Підвищення рівня дорожньої дисципліни серед населення.
5

 

Інформаційно-анлі-тичне та матеріаль-но-технічне за без-печення профілак-тичної діяльності, форм і методів про-філактики правопо-рушень, підвищення ефективності опера-тивно-розшукових заходів у сфері протидії злочинності та корупції 1.Поліпшення правопорядку шляхом покращення профілак-тичних заходів в громадських місцях, на автошляхах, а також зібрання доказів на місці події , завдяки своєчасному інформу-ванню та прибуттю на місце події працівників правоохорон-них органів, у тому числі : паливно-мастильні матеріали . 2017 рік Лиманський ВП ГУНП в Одеській області. Районний бюджет 100,0 100,00  

 

 

 

Підвищення ефективності розкриття злочинів , зниження кількості таких злочинів

 

2. Приведення умов утримання затриманих відповідно до вимог європейських норм і стандартів (поточний ремонт системи опалення). 2017 рік Лиманський ВП ГУНП в Одеській області. Районний бюджет 100,0 100,00
6

 

 

 

 

 

Створення  необ-хідного матеріально-технічного забезпе-чення  для підтримки постійної готовності особового складу ВП до належного  вико-нання правоохо-ронних функцій, здійснення заходів по протидії злочинності та охорони публіч-ного порядку та недопущення  ускладнення кримі-ногенної обстановки в районі. 1. Придбання автогуми, акумуля-торних батарей та  запчастин для службового автотранспорту ВП. 2017 рік Лиманський ВП ГУНП  в Одеській області Районний бюджет 150 150  

Зменшення рівня злочинності в Лиманському районі, підвищення ефективності у профілактиці та розкритті злочинів і адміністративних правопорушень. Надання кваліфікованої правової допомоги громадянам

2. Придбання валіз для експертів-криміналістів. 2017 рік. Лиманський ВП ГУНП в Одеській області  Районний бюджет 10,0 10,0
3. Придбання та встановлення поліцейської станції для ефективного здійснення правоохоронних функцій (особливо в курортний період) 2017 рік Лиманський ВП ГУНП в Одеській області  Районний бюджет 120,0 120,0
4. Придбання оргтехніки (комп’ютер в зборі) для поліцейської станції 2017 рік Лиманський ВП ГУНП в Одеській області  Районний бюджет 30,0 30,0
5. Придбання та встановлення відео спостереження для поліцейської станції 2017 рік Лиманський ВП ГУНП в Одеській області  Районний бюджет 50,0 50,0
6. Придбання меблів та обладнання для поліцейської станції (вогнегасники, теле-фонний апарат, кондиціонер та інші електроприлади) 2017 рік Лиманський ВП ГУНП в Одеській області  Районний бюджет 50,0 50,0
7 Утворення та організація роботи ГРПП (групи швид-кого реагування патрульної поліції), які будуть здійсню-вати свою діяльність  на території Лиманського району Придбання паливно-мастильних матеріалів, поточний ремонт та технічне обслуговування службового транспорту ГРПП 2017 рік Лиманський ВП ГУНП в Одеській області Бюджети сільських, селищних ради Забезпечення охорони прав і свобод людини, підтримання публічної безпеки та порядку, протидія злочинності, розкриття злочинів по гарячим слідам, надання правової допомоги в межах компетенції, ефективне реагування  на заяви та повідомле-ння громадян про вчи-ненні кримінальні правопорушення та інші події
Всього за Програмою Районний бюджет 622,0 622,0

 

 

 

        Заступник голови районної ради                                                                                І.А.Ососкало

Про результати оперативно-службової діяльності Лиманського відділу поліції за 2016 рік

ЛИМАНСЬКА     РАЙОННА     РАДА

 

РІШЕННЯ

 

                                                                 

від 24 лютого 2017 року                                      №183-УІІ

 

   

Про результати оперативно-службової діяльності Лиманського відділу поліції  за 2016 рік

 

 Заслухавши інформацію  начальника Лиманського відділу поліції ГУ НП в Одеській області підполковника поліції Білоконя О.А. про результати оперативно-службової діяльності Лиманського відділу поліції в Одеській області за 2016 рік, керуючись пунктом 36 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Лиманська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Інформацію  начальника Лиманського відділу поліції ГУ НП в Одеській області підполковника поліції Білоконя О.А. про результати оперативно-службової діяльності Лиманського відділу поліції в Одеській області за 2016 рік взяти до відома (додається).

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                                Г.О.Тефтул

Про результати діяльності Комінтернівської місцевої прокуратури за 2016 рік

ЛИМАНСЬКА   РАЙОННА  РАДА

 

РІШЕННЯ

 

від 24 лютого 2017 року                           №182-УІІ

 

Заслухавши інформацію виконувача обов’язків  керівника Комінтернівської місцевої  прокуратури про стан законності, боротьби зі злочинністю  та результатах діяльності прокуратури  за 2016 рік, керуючись пунктом 36 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Лиманська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

Інформацію виконувача обов’язків керівника Комінтернівської місцевої  прокуратури про стан законності, боротьби зі злочинністю  та результатах діяльності прокуратури  за 2016 рік взяти до відома (додається).

 

 

 

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                                 Г.О.Тефтул

 

Про звіт районної державної адміністрації про виконання районного бюджету Лиманського району за 2016 рік

ЛИМАНСЬКА    РАЙОННА    РАДА

 

РІШЕННЯ

 

  від 24 лютого 2017 року                          №178-УІІ

 

 

Про  звіт районної державної адміністрації про виконання районного  бюджету Лиманського району за  2016 рік

 

 

Відповідно до пунктів 17,28 частини 1 статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,   на підставі пункту 5 статті 2, статті 18 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, заслухавши звіт  начальника фінансового управління районної державної адміністрації про виконання районного бюджету Лиманського району за   2016 рік, Лиманська районна рада

ВИРІШИЛА:

  1. Затвердити звіт районної державної адміністрації про виконання районного бюджету Лиманського району за  2016 рік.  (додається)

 

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                    Г.О.Тефтул

 

Пояснювальна записка

 

 

 

Про інформацію Комінтернівської районної виборчої комісії

ЛИМАНСЬКА   РАЙОННА   РАДА

 

РІШЕННЯ

 

від 24 лютого 2017 року                              №177-УІІ

 

   

Про інформацію Комінтернівської районної виборчої комісії

 

 Заслухавши інформацію голови Комінтернівської районної виборчої комісії А.П. Мирончака щодо Постанови районної виборчої комісії від 26.12.2016 року №2612/01 «Про заміщення депутата в багатомандатному окрузі», відповідно до частини 2 статті 43,  частини 1 статті 49,  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Лиманська районна рада

 

В И Р І Ш И Л А :

 

  1. Інформацію голови Комінтернівської районної виборчої комісії А.П. Мирончака щодо Постанови районної виборчої комісії від 26.12.2016 року №2612/01 «Про заміщення депутата в багатомандатному окрузі» взяти до відома.

 

  1. Визнати повноваження Писанюк Нелі Іванівни – депутата Лиман-ської районної ради УІІ скликання, обраної від територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» в Комінтернівському районі Одеської області в порядку заміщення.

 

 

 

Голова Лиманської

районної ради                                                              Г.О.Тефтул

 

Залишки спецпродукції.

Залишки спецпродукції.
Свідоцтва про реєстрацію транс.засобу- 85 шт;
Нові номерні знаки – 45 шт;
Нові номерні знаки на мото – 23 шт;
Нові номерні знаки на причіп- 18 шт;
Посвідчення водія- 65 шт.

 

ТСЦ 5147 РСЦ МВС в Одеській області