Символіка Лиманського району

 

Затверджено рішенням районної ради

від 07.09.2018 року №435-УІІ

Герб Лиманського району00

 

Герб Лиманського району

Прапор Лиманського району
Прапор Лиманського району

 

Опис герба

Герб Лиманського району становить собою заокруглений щит (на означення належності до територіальної геральдики) пропорції 5:6.

Щит    розтятий на синє та золоте поля. По середині адміралтейський якір зі штоком перемінних з полями кольорів у стовп. У першому синьому полі – срібний лелека з червоним дзьобом і золотими лапами, що стоїть у золотому гнізді. У другому золотому полі синій замок із трьома баштами (із них середня вище інших) та гратами. Щит увінчаний золотою територіальною короною та оточений вінком із золотих хлібних колосків і синіх виноградних грон із зеленими листами. Під щитом срібний український рушник із червоно-чорною вишивкою на кінцях, на якому напис синіми літерами «ЛИМАНСЬКИЙ РАЙОН».

Гербові фігури.

Головна гербова фігура — якір. Найпоширеніше тлумачення у геральдиці – символ вірності. В українській традиції символізує приморські терени, судноплавство, морське господарство. Адміралтейський якір на відміну від якоря-кішки додатково підкреслює саме морський, а не річковий характер символіки.

Лелека у гнізді. Лелека – символ добра, “Божа птиця”. Символізує щастя, добробут і затишок у домі, виступає також символом праці та відданості. Коли лелека на гнізді, то основна символіка — родючість, оберіг народження дітей.

Замок – символ убезпеченості території, залюдненості, цивільного життя. На щиті герба Лиманського району вказує на замок Куриса у селі Курісове.

Символіка зовнішніх елементів герба

Вінок   колосся   обраний   як   найхарактерніший   символ   місцевості, гербова фігура з хлібного колосся є однією з найпоширеніших символів українського села. Зазвичай символізують добробут, сумлінну працю, мирне життя. Також в геральдиці виступає як ординарний символ християнства.

Виноградна лоза символізує родючість та ефірність в ім’я спільної ідеї, внутрішньої згоди. Символ південного краю, виноградарства та виноробства.

 

 

Опис  прапора.

Прапор є відгербовий. Це – прямокутне синє полотнище зі  співвідношеннями ширини до довжини 2:3, посередині якого дві рівновеликі горизонтальні смуги: верхня – малинова, нижня – біла (ширина кодної рівна 1/10 ширини прапора). Від древка до середньої лінії (на відстань ¼ довжини прапора) відходить жовтий клин.

Горизонтальний зі стандартним кріпленням. На синьому полі жовтий вексилологічний трикутник, що продовжений горизонтально двома тонкими (1/10) смугами малинового та білого забарвлення.

У кольорах прапору враховано традиційні для українців барви, а також народів, нащадки яких мешкають на території Лиманського району: греків, сілежців та баварців (прапор Греції блакитно-білі смуги, що повторяються, у лівому горішньому куті білий хрест на блакитному тлі; Сілезії – біла та блакитна рівновеликі смуги; головна геральдична фігура баварського гербу сині ромби на срібному перев’язу).

Символіка кольорів.

Золотий   сталість,    справедливість,    великодушність,    багатство, вірність, чистота, Божа благодать.

Срібний чистота помислів, безвинність, слушність, цнотливість, вилиск Божої благодаті.

Синій – велич, краса, ясність, злагода, м’якість.

У вексиліумах геральдичні метали, зазвичай, замінюються на жовтий та білий кольори. Узвичаєне українське тлумачення кольорової гами прапорів: жовтий — хлібне поле, синій — ясне небо.

Малиновий колір в українській вексилології відповідає пурпурній тинктурі в геральдиці та символізує гідність, силу, набожність, могутність, поміркованість та щедроти.

 

 

 

Положення

про порядок використання символіки

Лиманського району Одеської області

Це Положення у відповідності до історичної традиції, чинного законодавства та сучасної міжнародної практики визначає правовий статус гербу та прапору Лиманського району, регламентує порядок їхнього використання, відтворення та тиражування.

 1. Герб

1.1. Герб району є місцевим символом, який наслідує історичну традицію побутування територіальної геральдики, офіційним атрибутом органів місцевого самоврядування.

1.2. Графічне   зображення   еталона   герба   в   авторському виконанні та супровідні документи (Положення, Опис) зберігаються в районній раді.

1.3.  Репродрукування    та   тиражування     герба     району здійснюється:

1.3.1. у вигляді кольорового, чорно-білого зі застосуванням відповідних      шаффіровок,   об’ємного   чи графічного зображення;

1.3.2. довільною  технікою  виконання  та  з різноманітних матеріалів;

1.3.3. довільних  розмірів з дотриманням  геральдичної пропорції щита 5:6.

1.4. Зображення герба відтворюється:

1.4.1. еталонне відтворення в матеріалі у сесійній залі районної ради;

1.4.2.  дублікатне  відтворення  на фасаді  будинку районної ради, у службових кабінетах голови районної ради та голови районної державної адміністрації;

1.4.3. на службових посвідченнях, бланках, штампах та печатках (для використання на нагородних грамотах, вітальних листах, іншій церемоніальній неофіційній кореспонденції) районної ради та районної державної адміністрації,  угодах   про   дружбу   та співробітництво та іншій діяльності передбаченій Законами  «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві державні адміністрації;

1.4.4.  на центральних магістралях при в’їзді  на територію району.

1.5. Зображення гербу використовується:

1.5.1.  як елемент святкового оформлення під час урочистих церемоній та районних свят поруч з державним гербом.

1.5.2.   на дипломах творчих премій, відзнаках престижу у сфері політики, бізнесу, культури та спорту тощо.

1.5.3.  на форменому одязі службовців військових частин і органів Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України які постійно перебувають на території   Лиманського району.

На   печатках   та  поліграфічній продукції,    форменому    одязі може розміщуватися зображення гербу без зовнішніх елементів.

1.6. Виключне   право   на   використання   герба   належить районній раді.

1.7. Усі підприємства, установи, організації та фізичні особи можуть використовувати зображення гербу згідно з еталоном та обов’язковим збереженням геральдичних пропорцій і форми щита виключно з дозволу районної ради на термін не більше трьох років з правом подовження.

Дозвіл на користування зображення районного герба передбачає моральну відповідальність користувача за якість товару, на якому він означений, або за якість послуг, що надані у супроводі зображення місцевої символіки. У разі втрати популярності товару або послуг через погіршення якості, власник знаку – районна рада має право розірвати угоду з фірмою-виробником товарів чи послуг.

1.8.   Не дозволяється без спеціальної згоди районної ради використання герба у випадках не передбачених цим Положенням;

У випадку наруги над гербом району, на фізичну чи юридичну особу, що вчинила такі дії накладається адміністративне стягнення (штраф), чи покарання у визначеному законодавством України порядку.

 

 1. Прапор

2.1.Прапор району є місцевим символом, який успадковує історичну традицію побутування міської вексилології, офіційним атрибутом органів місцевого самоврядування району.

2.2. Кожен громадянин України, який постійно проживає у Лиманському районі Одеської області, має право власності на правильно вексилологічно виконаний дублікат районного прапору та право на вільне використання прапору під час державних, національних, релігійних та місцевих свят, а також вивішування прапору на спеціально пристосованому флагштоку біля власного помешкання під час родинних урочистостей та прийому гостей. Приватний власник дублікату районного прапору не має права використовувати його з комерційною метою.

У випадку свідомого не дотримання Положення про районний прапор, такі дії можуть розглядатися як наруга над районною символікою.

Догляд за дотриманням вимог тиражування та використання приватних дублікатів районного прапору покладено на районну раду.

2.3. Графічне зображення еталону прапора в авторському виконанні та супровідні документи (Положення, Опис) зберігаються в районній раді,

Еталон прапора району в матеріалі встановлюється у службовому кабінетах голови районної ради та голови районної державної адміністрації, в сесійній залі районної ради. Дублікат вивішується на флагштоку перед центральним входом до будинку районної ради. Дублікати прапора району також можуть розташовуватися на фасадах (флагштоках)  будівель, в яких розташовані  структурні підрозділи районної державної адміністрації, інші органи виконавчої влади, адміністративних будівлях районної ради.

Еталон прапору також використовується за окремими дорученнями голови районної ради:

2.3.1.  у   приміщеннях,  де   проходять   прийоми   офіційних делегацій;

2.3.2.  у приміщеннях, де відбуваються урочисті церемонії;

2.3.3.  під час поховання видатних мешканців району.

Репродрукування та тиражування прапора району здійснюється:

2.4.1. у вигляді кольорового, чорно-білого зі застосуванням міжнародного літерного позначення або відповідних геральдичних шаффіровок графічного зображення;

2.4.2.  довільною   технікою   виконання   та  з різноманітних матеріалів;

2.4.3. довільних розмірів  з  дотриманням  вексилологічної пропорції, що відповідає статусу району.

2.5. Зображення прапору району використовується:

2.5.1.  як елемент святкового оформлення під час урочистих церемоній та районних свят поруч із державним прапором.

2.5.2.   на  почесних  грамотах,   вітальних  листах,   пам’ятних адресах   та   іншій   діяльності   передбаченій   Законами  «Про місцеве самоврядування в Україні”, та «Про місцеві державні адміністрації;

2.5.3. на дипломах творчих премій, відзнаках престижу у сфері політики, бізнесу, культури та спорту тощо.

2.5.4. на  офіційних   будинках   районної   ради,   районної державної    адміністрації,  їхніх структурних    підрозділів, підпорядкованих їм районних органів, підприємств та установ, а також на житлових будинках -у дні державних і місцевих свят.

2.5.5.  у місцях проведення міжнародних, державних заходів – під час їх проведення в районі;

2.5.6.   під час урочистих заходів, що проводяться органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, районними громадськими об’єднаннями, підприємствами, установами та організаціями,   незалежно   від   форми   власності,   за   їхнім бажанням.

2.6. Усі підприємства, установи, організації районного підпорядкування можуть використовувати прапор згідно з еталоном та обов’язковим збереженням вексикологічної пропорції лише з дозволу районної ради на термін не більше трьох років з правом подовження.

Дозвіл на користування зображення районного прапора передбачає моральну відповідальність користувача за якість товару, на якому він означений, або за якість послуг, що надані у супроводі зображення місцевої символіки.

У разі втрати популярності товару або послуг через погіршення якості, власник знаку — районна рада має право достроково розірвати угоду з фірмою-виробником товарів чи послуг.

2.7. Культурно-освітні, навчальні заклади  мають право  вивішувати прапор Лиманського району під час державних  свят.

2.8.  За обставин, коли здійснюється одночасне підняття Державного прапора України, прапорів інших держав та прапора області, прапор району не може перевищувати їх за розмірами та розміщується вексилологіно праворуч від них (для глядачів).

2.9.   У випадку одночасного підняття прапора району та прапора будь-якої установи (якщо воно розташовані поруч) прапор установи не повинен     перевищувати  прапор  району   та розташовуватися праворуч від нього.

2.11.  У випадку наруги над прапором району, на фізичну чи юридичну особу, що вчинила такі дії накладається адміністративне стягнення (штраф), чи покарання у визначеному законодавством України порядку.

 

 1. Порядок отримання дозволу на використання символіки Лиманського району

3.1. Фізичні та юридичні особи, які бажають використовувати зображення герба та (або) прапора Лиманського району на власній продукції, товарних знаках, транспортних засобах, наданні послуг або здійсненні робіт повинні надати до виконавчого апарату районної ради пакет документів для отримання відповідного дозволу:

 • заяву на ім’я голови районної ради про надання дозволу на використання символіки (у довільній формі), в якій повинно слід вказати:
 • вид символіки, яку бажає використовувати заявник
 • мету використання символіки;
 • ескізне кольорове зображення продукції, виробу або транспортного засобу з символікою району або відповідний макет;
 • до заяви слід надати наступні відомості про особу:

для юридичної особи:

– документи, що посвідчують повноваження представника юридичної особи;

– посвідчені  копії установчих документів;

– копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;

– завірену належним чином копію звіту про фінансові результати претендента з урахуванням дебіторської і кредиторської заборгованостей за останній рік;

Для фізичної особи:

– копію документа, що посвідчує особу, або належним чином оформлену довіреність;

– завірену належним чином копію виписки або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців;

– завірену належним чином копію декларації про доходи або звіту суб’єкта малого підприємства-фізичної особи-платника єдиного податку.

3.2. Заява розглядається протягом одного місяця відповідною комісією, яку очолює заступник голови районної ради.

До складу комісії також входять:

 • начальник юридичного відділу районної ради, або особа, яка виконує дані обов’язки – секретар комісії.
 • представник постійної комісії районної ради з питань місцевого самоврядування, депутатської діяльності, етики, гласності та адміністративно-територіального устрою;
 • представник постійної комісії районної ради з питань законності, правопорядку, захисту прав громадян та регуляторної політики;
 • представник постійної комісії районної ради з питань економіки, розвитку підприємництва та інвестиційної діяльності:

За результатами розгляду комісією може бути прийнято відповідне рішення про надання дозволу на право використання  символіки або відмовлено в наданні такого дозволу.

3.3. У разі надання комісією дозволу на використання символіки конкретній юридичній або фізичній особі, голова районної ради видає відповідне розпорядження.

На підставі протоколу комісії та відповідного розпорядження голови районної ради протягом п’яти робочих днів оформлюється та видається дозвіл на використання символіки Лиманського району.

3.4. Відмова в наданні дозволу на право використання символіки можлива:

 • у разі ненадання заявником необхідних документів, або надані документи не відповідають дійсності;
 • у разі, коли метою використання символіки є дії, що суперечать напрямкам діяльності місцевих органів влади чи органу місцевого самоврядування.

Відмова у видачі дозволу може бути оскаржена до суду.

3.5.  Бланк дозволу виготовляється шляхом повно кольорового друку на  папері формату А-4, щільністю 180-200 г/м2. Кожен бланк має відповідний порядковий номер. Друк бланків дозволів, їх реєстрація та оформлення здійснюється працівниками виконавчого апарату районної ради.

 

  

Заступник голови

районної ради                                                              І.А.Ососкало